• Nadpis

• Priestor okolo nás je stále viac ovplyvňovaný našim životom a prácou. Na druhej strane funguje ako dobré zrkadlo. Veľmi presne s určitým časovým posunom odráža všetko dobré aj zlé, čo do tohto priestoru vnášame. Životné prostredie musíme vnímať s veľkou pozornosťou a vážnosťou. S rovnakou pozornosťou a vážnosťou by sme aj naše deti mali pripravovať na to, že sme bytostne závislí na priestore okolo nás. Mali by sme hľadať primerané formy, aby, keď budú dospelí, vnímali svoje okolie a vlastne celú Zem ako dar, a tak sa k nej aj správali.

Jednu takúto formu nám ponúka nezisková organizácia ALINO, ktorá cez príbeh malého mimozemšťana Alina chce deti učiť environmentálne sa správať.

Príbeh ALINA:

ALINO prežil haváriu svojej vesmírnej lode na Zemi a aby nezahynul , musí zahnať hlad. Na planéte, z ktorej pochádza, sa potraviny vyrábajú z hliníka  - odtiaľ meno ALINO, alumínium, Al-hliník ( hliník je doležitý kov pre potravinárstvo, elektrotechnický, letecký aj automobilový priemysel, no je to kov, pri výrobe ktorého sa vytvárajú veľmi nebezpečné odpady, zároveň potravinársky hliník sa rozkladá aj niekoľko desaťročí). Deti, ktoré našli ALINA a skamarátili sa s ním, zbierajú a pripravujú mu hliníkové dobroty.

Hliníkové halušky  (viečka z výrobkov – smotana, jogurty, viečka z nátierok, paštét, šalátov, tresky v majonéze a pod.).

Hliníkové guľky (hliníkové obaly z malých syrov, čokolád, potravinárske Al fólie).

Hliníkové pagáčiky (z plechovíc nápojov, obalov nátierok, Al vrchnákov...).

Na podporu motivácie zberu hliníkového materiálu sa budú počas jednotlivých mesiacov školského roka na web stránke www.prealina.sk prihovárať deťom mediálne známi ľudia. Najlepšiu triedu v zbere čaká odmena - príspevok na školský výlet.

V školskom roku 2016/2017 najviac hliníkových dobrôt pre ALINA pripravili a sľúbenú odmenu získali:

II. trieda  - 29,15 kg      VI. trieda - 22,74 kg       IV.B trieda  - 20,30 kg