• Škola priateľská deťom

•

Program Škola priateľská k deťom je vhodným doplnkom výuky ľudsko-právnej problematiky na materských, základných a stredných školách. Je súčasťou medzinárodného programu UNICEF.

Škola priateľská deťom je program postavený na myšlienke Dohovoru o právach dieťaťa. Pomocou stanovených kritérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa celé kolektívy škôl - deti, pedagógov aj rodičov, pričom podstatným prvkom je plnohodnotná spoluúčasť detí na chode školy.

Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou, v ktorom si osvojuje  vedomosti, vytvára pozitívny hodnotový rebríček, získava schopnosť správne sa rozhodovať, akceptovať iných, vedieť žiť s ľuďmi a pre ľudí, myslieť na iných....

KRITÉRIÁ ZÍSKANIA TITULU ŠKOLA PRIATEĽSKÁ DEŤOM

1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
          2. Školenie o programe pre celý personál školy
          3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
          4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
          5. Participácia detí na chode školy
          6. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
          7. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy

Do programu Škola priateľská deťom sa naša škola zapojila v školskom roku 2016/2017. V priebehu roka sa nám podarilo splniť množstvo pridelených úloh podľa vyššie uvedených kritérií :

Teší nás, že naše vynaložené úsilie  bolo odmenené, získali sme titul : "Škola priateľská deťom." Zároveň je to pre nás záväzok pokračovať v napĺňaní cieľa tohoto programu a ďalšom zapájení sa do aktivít Unicef, pod vedením Mgr. Petry Bačinskej a žiackej školskej rady, s podporou vedenia školy. Tým vytvárať pre našich žiakov, pre nás všetkých v škole príjemné a bezpečné školské prostredie ako aj rozvíjať u našich žiakov základné ľudské hodnoty, ako je spolupatričnosť, empatia a ochota pomáhať.