• História školy

        • Z kroniky školy

           Zmienky o prvej škole
               Roku 1821 bola založená organistovská stanica a súčastne aj učiteľská. Škola bola postavená z tvrdého materiálu na pozemku Adama Bačinského. Stavali ju len samí občania, a preto sa za krátky čas chcela zvaliť. V roku 1828 v kanonickej vizitácii je vyznačené, že jej stav nevyhovuje. Bola viackrát opravená, až roku 1900 bola vystavaná nová škola, ktorá až po dnes jestvuje.
               Poloha školy bola: od severnej strany dvor. Pri dvore vodnatý priestor (barina), ktorý bol vtedajším učiteľom vysušený a ako kuchynská záhradka upotrebený. Časom si ho občania však privlastnili. Na južnej strane bola ovocná záhrada a od západu šla cesta. Školská sieň bola dva a pol siahy dlhá a jeden a pol siahy široká. Vchod viedol cez chodbu a na druhej strane chodby bola učiteľová izba. Pri školskej sieni bola vymurovaná maštaľ. Humno nebolo, preto krm pre dobytok držal na povale. Zariadenie učebne bolo veľmi primitívne. Jeden stôl pre učiteľa a dve lavice pre deti. Keď v zimnej dobe sa nahrnulo detí, sedávali na zemi. Až keď doliehali úrady, bola zadovážená kasňa, lavice pre deti a stolička.
               Školu navštevovali deti dolnotižinské a strážske. Do školy chodievali len v zime, lebo deti pásavali statok. Školopovinných detí bolo 206 (od 6 - 14 roku). Chlapcov 110 dievčat 96. Stávalo sa, že sem chodievali deti z Krasnian, keď sa Varínka vyliala.
               Kvalifikovaný učiteľ dľa ústneho podania bol Juraj Battalay, ženatý. Ten bol zároveň i notárom dolnotižinským i strážskym, Tu zomrel a je pochovaný vo farskej záhrade. Po ňom nastúpil Granatier, ktorý tu tiež umrel a po jeho smrti nastúpil jeho syn Karol Granatier. Účinkoval tu na škole 11 rokov. Po odchode Karola Granatiera dlhší čas bola stanica bez riadneho učiteľa. Vyučoval niektorý gazda aj to len v zime a tak rástla negramotnosť.
               Škole prináležalo 30 siah záhrady, roľa pod jednu mericu výsevu. Tá už dnes z neznámych príčin nejestvuje. Škola: od písania ohlášok dostávala 8 grajciarov, za pohreb 15 grajciarov, 5 kusov 5 grošníkov. Za vyučovanie od každého dieťaťa 1,5 grajciara. Kurivo od každého dieťaťa denne jedno polienko pre školu. Deputát: od Dolnej Tižiny 12 meríc jačmeňa, 4 merice ovsa, 15 vozov dreva na okurovanie. Za zvonenie v čase búrky 200 snopkov slamy. Od stráže 3 štvrťky jačmeňa, 10 meríc ovsa, 2 fúry dreva. V hotovosti od Dolnej Tižiny 10 zlatých. Kluch fundácia 25 zlatých, z ofery päťkrát do roka tretia čiastka.

           Fragmenty z histórie školy v rokoch 1944 - 1967

          Školský rok 1944 - 45
               Začal sa dosť neskoro, až 10. novembra so 180 žiakmi. Na škole pôsobili Gabriel Duchoň, riaditeľ a učitelia Margita Duchoňová, Emília Sluková a Viliam Blaha. Začiatkom nového roku 1945 vyučovanie sa prerušilo, dietky ostali doma a v obci nastal neobyčajný vojenský ruch. Počas týchto vojnových udalostí sa na škole nevyučovalo asi 5 mesiacov. V učení sa znova začalo po oslobodení 1. mája 1945 s veľkými povojnovými ťažkosťami. Školský rok sa skončil normálne a v obvyklom čase.

          Školský rok 1945 - 46
               Otvorenie školského roka sa uskutočnilo 1. septembra so 160 žiakmi. Príčina menšieho počtu žiakov bola v tom, že mnohí rodičia so žiakmi sa presídlili na dolniaky do okolia Levíc. Vyučovalo sa v štyroch triedach pri striedavom vyučovaní. Ku koncu roku bol usporiadaný zájazd - výlet do Turčianského Svätého Martina. Výletu sa zúčastnili všetky ročníky s triednymi učiteľmi okrem 1. a 2. ročníka. Prezreli si múzeum, cintorín ďalšie pamätihodnosti.

          Školský rok 1947 - 48
               Započal sa s väčšími i menšími zmenami personálnymi i organizačnými. Zapísalo sa 154 žiakov, ale nakoľko bola zriadená štátna obvodná meštianska v Belej pri Varíne, prešlo tam 24 žiakov. Bola to naša obvodová meštianska škola. Preto školský rok sa v skutočnosti začal so 130 žiakmi. Škola ostala už len trojtriednou.

          Školský rok 1960 - 61
               V tomto školskom roku prvýkrát v histórii nášho školstva dostali žiaci všetky učebnice a učebné pomôcky zdarma.

          Školský rok 1964 - 65
               Pozemnými stavbami v Žiline bolo odovzdané a prevzaté stavenisko pre stavbu deväťročnej dvanásťtriednej školy. Pozemné stavby 6. novembra 1964 riaditeľom prehlásili, že s výstavbou sa začne ihneď, akonáhle Elektráreň zo Žiliny privedie prívodnú sieť k miestu staveniska.
               Novostavba školy má byť postavená za 4 milióny 600 tisíc Kčs. Okrem učebných priestorov má mať škola školskú jedáleň, telocvičňu a štvorbytovku pre učiteľov školy.
               V polovici novembra 1964 Elektráreň zo Žiliny začala s výstavbou elektrického vedenia. I keď sa blížila zima, teploty sa pohybovali medzi +2°C až +10°C, a tak i v tomto čase bolo možné prevádzať zemné práce (výkopy jám pre elektrické stĺpy).
               6. júla 1965 Pozemné stavby zo Žiliny začali bagrovať zeminu pre výstavbu novej 12-triednej deväťročnej školy. Rozbehli sa stavebné práce a na stavenisko prišli pomáhať i občania spolu s brigádnikmi zo škôl.

          Školský rok 1966 - 67
               Na výstavbe novej komplexnej ZDŠ sa pokračovalo v plnom prúde. Dva pavilóny sú spolu s bytovkou ohádzané. Blížila sa kolaudácia týchto budov, naďalej sa pokračovalo vo výstavbe špeciálnych dielní s kotolňou, kde sa prevádzalo vnútorne ohadzovanie a inštalácia. Stavbári privážali tehlopanely na výstavbu školskej jedálne.
               Už v tomto roku boli prvá tretia trieda presťahované do novovybudovaných priestorov, kde od 4.1.1967 sa začalo s vyučovaním. Toto predčasné presťahovanie bolo z dôvodu, že MNV sa rozhodlo zväčšiť učebňu pri MNV o ďalšie miestnosti za účelom vytvorenia kultúrnej miestnosti. V čase polročných prázdnin, ktoré trvali od 30.januara do 4.februára 1967 boli presťahované do novovybudovaných priestorov aj druhá a štvrtá trieda, ktoré boli v dolnej budove školy, kde sa presťahovalo ihneď MNV. Podmienky pre vyučovanie v tomto období boli ťažké. Ústredné vykurovanie bolo nedostatočné, nakoľko teplota v učebniach sa pohybovala okolo 10°C - 15°C. Príčinou bolo palivo, ktoré dodávali PS zo Žiliny pre budovanie ďalších priestorov v zimných mesiacoch.
               Od 6.2.1967 písomným rozhodnutím OŠK - ONK Žilina bolo nariadené zaškoliť 5.ročník v tunajšej škole. V 1.polroku bol 5.ročník zaškolený na ZDŠ v Belej.

           
          Kolaudácia novovybudovaných školských objektov sa uskutočnila 28.júna 1967.


          Z histórie novej školy

           Prvý školský rok v novej škole, školský rok 1967 - 68
               Prvý školský rok v novej škole bol slávnostne otvorený 4. septembra 1967. Bol to významný a dlho očakávaný deň pre mnohých občanov obce Dolná Tižina i Stráža. Žiaci dostali do užívania novú školu a mnohí z nich už nemuseli dochádzať do blízkych škôl v obciach Lysica a Belá.
               Do školy nastúpilo v tomto školskom roku spolu 401 žiakov, 251 detí z Dolnej Tižiny a 150datí zo Stráže. Boli rozdelení do 16 tried, deväť tried 1.-5.ročníka a sedem tried 6.-9.ročníka. Všetky triedy boli pomerne slušne zariadené. Každá trieda dostala na začiatku školského roka stoličky, stoly, stoličku a stôl pre vyučujúcich, v každej triede bolo namontované umývadlo.
               Prvý pedagogický kolektív pod vedením pána riaditeľa Antona Grenčíka tvorilo 20 učiteľov. Z toho 5 mužov, 15 učiteliek. V 1.-5.ročníku 9 vyučujúcich, v 6.-9.ročníku 11 vyučujúcich. Kvalifikovanosť učiteľov bola nasledovná: z 9-tich učiteľov v 1. - 5. ročníku malo predpísanú kvalifikáciu 5 učiteľov, štyria sú bez patričnej kvalifikácie. V 6.-9. ročníku spĺňajú kvalifikáciu z 11učiteľov šiesti, štyria sú pred ukončením štúdia a jedna učiteľka študuje diaľkovo na PF v Trnave.
               Prvé roky existencie školy neboli ľahké. Okrem plnenia základného poslania školy - výchovy a vzdelávania detí - vedenie školy spolu s ostatnými zamestnancami vynaložili nemálo úsilia pri odstraňovaní závad a rôznych ťažkostí hospodárskeho rázu, ktoré sa hneď v začiatkoch vyskytli. Veľa svojho voľného času venovali aj úprave okolia školy. Ľahostajní nezostávali ani občania obcí, rodičia žiakov, ktorí brigádnicky nejeden krát pomohli. Aj napriek mnohým ťažkostiam a problémom, ktoré škola musela v začiatkoch prekonávať, úspešne naštartovala a postupne začala určovať svoje smerovanie vo výchovno-vzdelávacom procese i v bohatej mimoškolskej činnosti.

          Pedagogický kolektív v prvom školskom roku:
                    Riaditeľ školy:      Anton Grenčík
                    Zástupca riaditeľa školy:      Jozef Sermek
                    Vyučujúci:      Kamila Cabadajová Viera Cvachová Marta Cvengošová
                     Viera Čabradská Anton Ďurana Jozef Ďurina Anna Ďurinová
                     Anna Grenčíková Irena Hriníková Elena Kubalová Soňa Klopstocková
                     Jana Malinová Anna Mjartanová Elena Michlčíková Anastázia Pazderková
                     Viera Sermeková Milan Zajac Ľubica Zajacová

            Fragmenty z histórie školy v rokoch 1968 - 2007

          Školské roky 1966 - 67
               Odstraňovali sa prvé ťažkosti hospodárskeho charakteru - vykurovanie školy, hygienické zariadenia, školský nábytok. Budoval sa a upravoval areál školy.
               Na podnet pána J. Lochmana, riaditeľa ZDŠ v Karvinej, a bývalého riaditeľa ZDŠ v dolnej Tižine A. Grenčíka a z iniciatívy riaditeľa školy J. Sermeka a zástupcu riaditeľa školy P. Anettu nadviazala naša škola priateľstvo so ZDŠ Karviná IV. - Raj. Táto spolupráca a priateľstvo sa ukázali v plodných výsledkoch na úseku výmeny pracovných skúseností v oblasti výchovy a vyučovania, poznávania prostredia a práce oboch partnerov medzi učiteľmi, žiakmi i rodičmi. Žiaci oboch škôl zápolili v branných pretekoch - šplh na lane, hod granátom, odhad vzdialenosti, streľba zo vzduchovky a v basketbale. Branný pretek vyhrali naši žiaci. V basketbalovom stretnutí chlapcov vyhrala Karviná. V Karvinej sa žiaci stretli v ľahkej atletike, naši žiaci vyhrali v skoku vysokom a v behu na 1500 m.

          Školské roky 1971 - 91
               Pokračovalo sa výrazne v úprave a estetizácii areálu školy.
               V pavilónoch školy boli dobudované kabinety a začali sa vytvárať kabinetné zbierky.
               Pokračovala aktívna družobná spolupráca a výmenné pobyty žiakov a učiteľov našej školy so základnou školou v Karvinej, ktorá skončila v roku 1987 z dôvodu priradenia školy v Karvinej k inej škole.
               Rozbehla sa aktívna a plodná mimoškolská činnosť, reprezentácia školy, prvé výrazné úspechy žiakov najmä v recitačných súťažiach, divadelných vystúpeniach, prírodovedných a športovo-branných súťažiach.
               Bohatý bol i telovýchovný život v škole. Výborne pracoval lyžiarsky oddiel pod vedením p. Lamoša, jeho zverenci dosahovali pekné výsledky v rôznych lyžiarskych pretekoch: "O cenu kamaráta", "O cenu Polomu", "Malá Biela stopa SNP". Tiež naša škola bola organizátorom lyžiarskych pretekov "Veľká cena Dolnej Tižiny".
               Dňa 31. mája 1979 sa uskutočnila beseda so spisovateľkou Elenou Čepčekovou a ilustrátorom detských kníh Miroslavom Cipárom.
               V roku 1980 bola v škole urobená generálna oprava ústredného kúrenia. V budovách boli opravené poškodené radiátory, v telocvični boli vymenené vzduchové registre, ktoré nestačili vyhriať telocvičňu, za radiátory.
               Tento rok sa niesol tiež v atmosfére príprav a nácvikov žiakov na spartakiádu. 9. marca 1985 sa v Rajeckých Tepliciach uskutočnil okresný turnaj vo volejbale organizovaný OVOZ ROH v Žiline, na ktorom sa zúčastnili niektorý pedagogického zboru. Získali volejbalovú loptu a súpravu na stolný tenis.
               V októbri 1987 bola urobená oprava ústredného kúrenia, oprava kotlov, výmena radiátorov.

          Školské roky 1991 - 97
               Roky 1991, 1992 sa niesli v znamení príprav na oslavu 25. výročia otvorenej školy. Slávnostné stretnutie sa uskutočnilo 4. apríla 1992 v telocvični školy.
               V týchto rokoch došlo k výraznej modernizácii výchovno - vyučovacieho procesu, dopĺňaniu kabinetných zbierok novými pomôckami, didaktickou technikou.
               Žiaci pod vedením vyučujúcich dosahovali výborné výsledky v rôznych súťažiach i v rámci okresu.
               V roku 1996 bola uskutočnená plynofikácia kotolne školy.

          Školské roky 1998 - 2007
               Prebehla modernizácia školy. Škola bola vybavená počítačmi, nastalo aktívne zavádzanie moderných informačných technológií do vyučovacieho procesu. OD roku 2000 je škola zapojená do projektu Infovek a pripojená na Internet.
               Dňa 1. júla 2002 získala škola právnu subjektivitu. Zriaďovateľom školy sa stala Obec Dolná Tižina.
               Škola sa zapojila do projektov zameraných na využívanie počítačov a informačno-komunikačných technológií "Otvorená škola" a "PIRŠ", v rámci ktorých bola naša škola školiacim centrom Infoveku v oblasti informačno-komunikačných technológií pre učiteľov okolitých škôl Žilinského okresu a tiež pre občanov obcí Dolná Tižina, Stráža.
               Vďaka výbornej spolupráci so zriaďovateľom školy a pomoci niektorých podnikateľov obce a rodičov žiakov boli v škole v posledných rokoch prevedené dôležité rekonštrukcie - rekonštrukcia telocvične, opravy striech jednotlivých pavilónov, rekonštrukcia hygienických zariadení, výmena radiátorov, oprava schodov do telocvične, výmena okien dvoch pavilónov školy.

           Vedenia školy 1967/68 - 2007/08

          Anton GRENČÍK - riaditeľ školy 1967/68 - 1969/70
               Jozef SERMEK - zástupca riaditeľa 1967/68 - 1969/70

          Jozef SERMEK - riaditeľ školy 1970/71 - 1976/77
               Pavol ANETTA - zástupca riaditeľa 1970/71 - 1971/72
               Anastázia PAZDERKOVÁ - zástupkyňa riaditeľa 1972/73 - 1976/77

          Stanislav VANDŽURA - riaditeľ školy 1977/78 - 1990/91
               Anastázia PAZDERKOVÁ - zástupkyňa riaditeľa 1977/78 - 1984/85
               Mária ZUBOROVÁ - zástupkyňa riaditeľa 1985/86 - 1988/89
               Juraj ČOREJ - zástupca riaditeľa 1989/90 - 1990/91

          Stanislav STAŇO - riaditeľ školy 1991/92 - 1997/98
               Miroslav STAŇO - zástupca riaditeľa 1991/92 - 1997/98

          Igor HOMOLA - riaditeľ školy 1998/99 - 2008/09
               Anna TRNKOVÁ - zástupkyňa riaditeľa 1998/99 - 2008/09
           
          Monika Filová - riaditeľka školy 2009/10 - 
                  Jana Bečárová - zástupkyňa riaditeľky 2009/10 - 
           
          Z úspechov našich žiakov


          1973 - 74      "O pohár Polomu", beh na lyžiach - okresné kolo: P. Zicho - 1.miesto,
                               D. Lacek - 2.miesto
          1976 - 77      Majstrovstvá Slovenska v Sokolovskom preteku brannej zdatnosti:
                               Ľ. Bačinská - druhá najlepšia biatlonistka Slovenska v kategórii mladších
                               dorasteniek
          1975 - 78      "O cenu Kamaráta" Viacnásobné víťazstvá okresných majstrovstiev
                              v lyžovaní
          1978 - 79      Majstrovstvá Slovenska v Sokolovskom preteku brannej zdatnosti:
                               A. Bačinská - 6.miesto
          1980 - 81      "Hviezdoslavov Kubín", okresné kolo: P. Lacek - 2.miesto
          1987 - 88      "Zlatý list", okresná súťaž: J. Gažo - 2.miesto
          1991 - 92      Biologická olympiáda, okresné kolo: J. Kubalová - 2.miesto, J. Bugáňová
                               - 3.miesto
          1992 - 93      Biologická olympiáda, okresné kolo: J. Šusoliaková - 3.miesto
          1992 - 93      Olympiáda v slovenskom jazyku a literatúre, okresné kolo: N. Juríková
                               - 3.miesto
          1994 - 95      Poznaj a chráň, okresné kolo: M. Košútová - 1.miesto, J. Lísková
                              - 3.miesto Krajské kolo: M. Košútová - 15.miesto, J. Lísková - 16.miesto
          1994 - 95      Fyzikálna olympiáda, okresné kolo: T. Grenčík - 4.miesto
          1997 - 98      Biologická olympiáda, okresné kolo: S. Bugáň - 1.miesto Krajské kolo:
                               S. Bugáň - 2.miesto
          1997 - 98      Fyzikálna olympiáda, okresne kolo: A. Plaštiaková - 7.miesto Krajské
                               kolo: A. Plaštiaková - 6.miesto
          1999 - 00      "Hviezdoslavov Kubín", okresné kolo: L. Šušoliaková - 1.miesto
          1999 - 00      Geografická olympiáda, krajské kolo: M. Ďurica - 8.miesto
          2000 - 02      Celoslovenská súťaž školských časopisov Udelené dve čestné uznania
                               Domu Matice slovenskej časopisu Priateľ
          2001 - 02      "Hviezdoslavov Kubín", okresné kolo: L. Šušoliaková - 2.miesto
          2002 - 03      "Malé javiskové formy", okresná divadelná súťaž - 1.miesto Krajské
                               kolo: čestné uznanie
          2003 - 04      "Pohár starostu obce Hôrky", futbalový turnaj - 1.miesto
          2006 - 07      "Mladí záchranári CO", okresné kolo - 3.miesto
          2007 - 08      "Mladí záchranári CO", krajské kolo - 1.miesto postup do
                               celoslovenského kola v roku 2008
    • Kontakty

      • Základná škola Dolná Tižina
      • Základná škola: 041/5995078 Mobil: 0949 091 222 Školská jedáleň: 0910416677
      • Dolná Tižina 28 013 04 Dolná Tižina Dolná Tižina Slovakia
      • 37812700
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje
  • Počítadlo návštev

    Počet návštev: 268