• Zeleň a ochrana prírody

Plnenie programu Zelenej školy:

Certifikačné obdobie:  2019 - 2021

Téma: Zeleň a ochrana prírody

Na základe skúseností z predchádzajúceho obdobia, v ktorom sme aktívne realizovali tému Odpad a získali Diplom na ceste k Zelenej škole a Vlajku Zelenej školy, sme sa rozhodli pokračovať v plnení ďalšej témy. Našou silnou stránkou je motivácia a chuť pokarčovať v aktivitách zelenej školy, pokračovať v realizovaní pozitívnej zmenu nás a nášho okolia.  Máme vybudovanú školskú záhradku z projektu „Pomáhame vyrásť“, hmyzí hotel, pestujeme letničky, bylinky, sušíme ich semená, ktoré následne v ďalšom roku vysádzame. Sme obklopení nádhernou prírodou s bohatou flórou a faunou, o ktorú je potrebné sa starať a šíriť o nej osvetu medzi žiakmi, chrániť ju, zveľaďovať. Realizujeme rôzne environmentálne aktivity, zúčastňujeme sa výukových programov, realizujeme rovesnícke vzdelávanie pre našich žiakov ale i žiakov materskej škôlky.

Hlavné ciele pre certifikované obdobie 2018/2019 a 2019/2020

• Zvýšiť počet  pestovaných  rastlín v triedach a na chodbách o 50 % do mája  2020.
          • Zrealizovať 20 environmentálnych aktivít zameraných na ochranu životného prostredia                             a poznávanie rastlinstva, živočíšstva v chránenej oblasti NP Malá Fatra do mája 2020.
          • Vybudovať jeden letničkový záhon z vlastných semien starých rastlín do júna 2019, 2020.

7 krokov Zelenej školy

Metodika 7 krokov je účinným nástrojom k tomu, aby sa v škole udiali pozitívne zmeny – zmeny nielen v oblasti životného prostredia, ale aj vzájomných vzťahov, spolupráce a celkovej atmosféry na škole.

1. Kolegium Zelenej skoly – akčná skupina programu na škole

2. Environmentálny audit školy – skúma vplyv školy na životné prostredie.

3.Environmentálny akčný plán – nápady ako môže škola znížiť svoj vplyv na životné prostredie.

4. Monitoring a hodnotenie – priebežné sledovanie toho, ako na škole ide plnenie aktivít z akčného plánu.

5. Pro-environmentálna výučba – prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania.

6. Informovanie a zapojenie komunity – o aktivitách na škole informujeme nielen rodinu, ale aj priateľov či okolie školy.

7. Eko-kodex – umelecké znázornenie hodnôt školy.