Extra hodiny
Učebné osnovy predmetu Funkčná gramotnosť
Predmet Funkčná gramotnosť je zameraný na širšie rozvíjanie základov čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti.
Žiaci získavajú schopnosť:
- používať čítanie, písanie a počítanie nielen v škole, ale i v rôznych životných situáciách,
- spracovávať informácie z tlačeného a písaného textu a využívať tieto informácie pri riešení rôznych situácií každodenného života,
- začleňovať sa do všetkých aktivít, v ktorých je gramotnosť potrebná pre efektívne fungovanie v živote a v spoločnosti.
Predmet funkčná gramotnosť je rozdelená v každom ročníku 3.- 8. do troch celkov:
- Čitateľské dielne - 12 vyučovacích hodín
- Hravá a zaujímavá matematika - 12 vyučovacích hodín
- Bádateľské aktivity - 6 vyučovacích hodín
Z vyučovacích hodín Funkčnej gramotnosti
V rámci Čitateľských dielní v 3. a 4. ročníku spoznávajú žiaci cez „Príbehy zo života zvierat“ a „Príbehy detských hrdinov“ obľúbené literárne diela dnešných detí a ich autorov, spracúvajú osnovu príbehov, odpovedajú na pripravené otázky, vyhľadajú informácie v texte, vyjadrujú svoje pocity a čitateľské zážitky, dramatizujú literárne texty, vypracúvajú čitateľský denník.
Na iných hodinách v rámci čitateľského tréningu rozvíjajú svoje čitateľské zručnosti prácou s prečítaným textom. Dotváraním pokračovania príbehov, ilustrovaním príbehov dostávajú priestor pre rozvíjanie fantázie tvorivosti.
Prioritou Čitateľských dielní v ročníkoch 5.-8. je vypracovanie rôznych pracovných listov obsahujúcich súvislé i nesúvislé texty, literárne i neliterárne, texty s odbornou terminológiou a iné texty zamerané na čítanie s porozumením. Najatraktívnejšou aktivitou pre žiakov je predstavovanie vlastnej obľúbenej knižky, ku ktorej majú žiaci vytvorený vzťah a dokázali vďaka nemu motivovať k čítaniu i spolužiakov. Obľúbené knižky si žiaci predstavujú, kladú k nim otázky, diskutujú o nich, vyjadrujú svoje čitateľské pocity, hodnotia konanie postáv, či hľadajú typické znaky literárnych žánrov. Na iných hodinách si testujú svoju pamäť a čítanie s porozumením prostredníctvom knižných hádaniek, knižného milionára, či kartičiek s názvami kníh, menami ich autorov a ďalších indícií, ktoré usporadúvajú a vytvárajú tak súvislú literárnu reťaz.
V časti hodín sa zas venujú tvorivej gramatike, kde žiaci dotvárajú príbehy, tvoria vlastné texty, robia interview, hrajú pantomímu či inscenáciu príbehu. Takouto formou si utvrdzujú a rozvíjajú vedomosti o explicitných a implicitných informáciách v texte, štylizácii svojho ústneho prejavu, ako aj znalostiach o mimojazykovej komunikácii a dramatizácii textu.
Vzhľadom na to, že rýchlo sa meniaca spoločnosť a vplyv technológii zasahujú do všetkých oblastí života, aj prostredníctvom výpočtovej techniky a informačných technológii sa pripravujú naši žiaci na budúcu formu práce s literárnym i neliterárnym textom. Starší žiaci si skúšajú elektronickú formu práce s textom a vypracúvajú úlohy na čítanie s porozumením prostredníctvom počítača.
V rámci Hravej matematiky v 3. a 4. ročníku a Zaujímavej matematiky v 5.-8. ročníku žiaci rozvíjajú netradičnými formami a riešením rôznych matematických úloh, svoje matematické zručnosti, logické a strategické myslenie, geometrickú predstavivosť.
V rámci témy „Hráme sa s číslami“ žiaci si pripomínajú a objavujú vlastnosti čísel, zákonitosti matematických postupností, riešia matematické tajničky, logické úlohy s číslami, s ktorými
sa stretávajú na hodinách matematiky ojedinele. Zaujímavé sú pre nich i matematické rozprávky a príbehy, v ktorých hľadajú údaje a súvislosti potrebné k vyriešeniu zápletky či problému. Prostredníctvom úloh zo života sa učia čítať schémy a grafy, chápať vizualizáciu číselných a tabuľkových informácií, či riešiť úlohy na rozvíjanie finančnej gramotnosti.
V rámci tém „Logické myslenie, Geometria a priestorová predstavivosť“ zas žiaci prostredníctvom praktických aktivít so stavebnicami a hrami Geo zrkadlo, Tangram, Cats a Polydron Frameworks rozvíjajú svoje logické myslenie, rovinnú a priestorovú predstavivosť, získavajú praktické skúsenosti so súmernosťou, utvrdzujú si poznatky o vlastnostiach rovinných útvarov a geometrických telies. Popri tom sa hrajú, rozmýšľajú, hľadajú vhodné stratégie riešenia úloh a v nemalej miere rozvíjajú i svoju tvorivosť.
V rámci Bádateľských aktivít sme sa v prvom roku so žiakmi vzhľadom na možnosti a podmienky školy zamerali najmä na aktivity z oblasti biológie. Prostredníctvom pokusov a konkrétnych praktických aktivít žiaci spoznávajú a pozorujú slnečnú sústavu, poznávajú vybrané druhy ekosystémov, pozorujú kolobeh vody v prírode, sledujú pitný režim človeka, dýchanie, tep, kondíciu, robia záznamy z pozorovaní a prezentujú zistenia. K ďalším aktivitám v rámci tejto časti funkčnej gramotnosti patrí realizácia projektu „Ekologické podmienky života“, diskusia s odborníkom na tému „Darcovstvo krvi“ , či praktický nácvik poskytnutia prvej pomoci.