• Dejepis trochu inak

• Posledná vyučovacia hodina dejepisu pred jarnými prázdninami sa v VI. triede premenila  na horu Olymp a prehliadku bohov a bohýň starovekého Grécka. Žiaci popustili uzdu fantázii a pre svojich spolužiakov si pripravili hádanky. Riešenie pozostávalo v uhádnutí mena boha a bohyne podľa charakteristických znakov a oblečenia. Takouto zaujímavou projektovou hodinou sme ukončili svoje putovanie po starovekom Grécku. Ďakujem všetkým šiestakom za ich kreatívny a zodpovedný prístup.

• Valentínska pošta

• Každého človeka poteší pozornosť, ktorú dostáva od ľudí okolo seba. Niekedy stačí pohladenie, úsmev či milé slovo. V stredu 14. februára mal sviatok sv. Valentín, ktorý je patrónom všetkých zaľúbených. Je to deň, keď si ľudia medzi sebou vymieňajú dary, kvety či sladkosti v tvare srdca, preukazujú si náklonnosť a lásku. V našej škole sme tento sviatok poňali tak, že môžeme obdarovať hocikoho blízkeho, koho máme radi. Preto deti vyrobili „Valentínky“ pre svojich rodičov, starých rodičov, súrodencov, kamarátov a spolužiakov, do ktorých vkladali rôzne odkazy. Celý deň sa niesol v duchu lásky, priateľstva, pekných slov a prianí. Láska je vzácny dar, ktorý si zaslúži pozornosť nielen na sviatok sv. Valentína, ale po celý rok. Slovami a gestami lásky určite potešíte všetkých okolo seba.

• Okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko

• Dňa 16. februára 2024 sa naše žiačky Beátka Stašová a Ninka Bačinská zúčastnili okresného kola súťaže ŠALIANSKY MAŤKO J. C. Hronského. Konal sa už 29. ročník. Dievčatá súťažili v prednese slovenských povestí v dvoch kategóriách (žiaci 4. - 5. ročníka ZŠ a žiaci 6. – 7. ročníka ZŠ). Beátka predniesla povesť Jánošíkova stupaj a Ninka Biele dievča z Liptovského hradu. Napriek tomu, že dievčatá neobsadili medailové pozície, aj tak naša škola môže byť na ne právom hrdá. Reprezentovali nás naozaj pekne a ukázali, že krásna literatúra v podobe ľudovej povesti má svoje nezastupiteľné miesto i v dnešnej modernej dobe

• Ďakujeme za vašu podporu!

• Vážení rodičia, milí priatelia,

dovoľujeme si vás opäť osloviť s možnosťou darovať 2% z vašich daní pre našu školu cez OZ Rodičovské združenie Dolná Tižina (overenie príjemcu).

Finančné prostriedky, ktoré rodičovské združenie touto formou získa, budú použité na skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu, modernizáciu a estetizáciu priestorov školy.

Pre správne zaslanie Vašich 2% z daní:

- požiadajte Vášho zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zaplatení dane,

- vyplňte tlačivo Vyhlásenie o poukázaní 2%,

- vyplnené tlačivo spolu s potvrdením doručte daňovému úradu do 30. apríla 2024 alebo odovzdajte našej základnej škole do 15. apríla 2024.

• Celoslovenské testovanie 9

• Dňa 20. marca 2024 (streda) sa uskutoční Testovanie 9 na všetkých školách s vyučovacím jazykom slovenským a ukrajinským z predmetov matematika slovenský jazyk a literatúra a na školách s vyučovacím jazykom maďarským z matematiky maďarského jazyka a literatúry.

Náhradný termín testovania sa uskutoční 04. a 05. apríla 2024 (štvrtok a piatok).

Bližšie informácie nájdete na https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

• Detský fašiangový karneval

• Fašiangový čas prináša zábavu, radosť a veselosť. Detský karneval v tomto čase je milou tradíciou, na ktorú sa tešia mnohé deti. Tak tomu bolo aj na našej škole, kde sa v priestoroch telocvične uskutočnil školský fašiangový karneval. O organizáciu, priebeh, hry, súťaže a predovšetkým dobrú náladu sa postarali naši najstarší žiaci 9. ročníka. O tom, že sa im to výborne podarilo, svedčia i rozradostené tváre našich najmenších žiakov, ktorí si spolu zatancovali ako rozprávkové bytosti, filmoví hrdinovia, herci, rozprávkové predmety,... a iné fantastické masky. Každá maska bola odmenená malým darčekom a osobitne boli ocenené najlepšie doma vyrobené masky. Našim deviatakom ďakujeme, že sa svojej úlohy ujali zodpovedne a svoj popoludňajší voľný čas venovali svojim najmenším spolužiakom.

• Hviezdoslavov Kubín 2024

• Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou celoštátnou súťažou v umeleckom prednese. V tomto roku 2024 sa uskutoční jej jubilejný 70. ročník. Do tejto súťaže sa každoročne zapájajú svojou recitáciou v umeleckom prednese poézie a prózy aj naši žiaci. Dňa 14. 2. 2024 sa uskutočnilo školské kolo, v ktorom sa na popredným miestach umiestnili nasledujúci žiaci:

1.kategória  poézia:  1. miesto Nicolas Guoth, 2. miesto Ninka Falaštová, 3. miesto Linda Maťková

próza:    1. miesto Beátka Stašová, 2. Sárka Mičová, 3. miesto Lucka Stoláriková

2. kategória poézia:   2. miesto Zuzka Ždánska, 3. miesto Ninka Chovanculiaková

próza:    2. miesto Lukáško Pagáč

3.kategória  próza:    1. miesto  Janka Kvočková

Všetkým srdečne blahoželáme a veríme, že nás budú ďalej úspešne reprezentovať.

• Výtvarná sobota

• Nie každá sobota musí byť vždy len  pracovná. Dňa 17. 2. 2024 sa žiaci našej školy zapojili do kreatívnej výtvarnej soboty a spoločne vytvorili nádherné práce. Tvorili ich z mnohých kúskov rifľovej látky „Denim art“, ktoré kombinovali, vystrihovali a prilepovali do rôznych kompozícií prvkov. Spoločne zažili príjemný deň plný tvorivých nápadov a dobrej nálady. O tom, že ich práce sú naozaj vydarené sa môžete presvedčiť aj vy. Len si ich poprezerajte....

• Vedomostné puzzle o detských spisovateľoch

• V mesiaci január prebiehala na našej škole aktivita zameraná na spoznávanie  najvýznamnejších slovenských detských spisovateľov. Žiaci mali možnosť prelistovať si niektoré z ich kníh, prečítať si životopis a na fotografiách spoznať týchto autorov. Úlohou na overenie získaných vedomostí bolo následne priradiť fotku so životopisom a s jeho dielami. Veríme, že u detí sa prebudil záujem a v knižnici siahnu aj po slovenských rozprávkach a príbehoch.