• Účelové cvičenia – praktická časť

• Po teoretickej časti účelových cvičení (9. 9. 2024), ktorá prebehla v priestoroch základnej školy, sme zrealizovali praktickú časť (10.9. 2024). Chceli sme si  overiť vedomosti žiakov v oblasti riešenia mimoriadnych udalostí ako je civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode a ochrana životného prostredia. Žiaci na jednotlivých stanovištiach podľa zamerania ošetrovali zlomeniny, popáleniny, zastavovali veľké krvácanie, poskytovali prvú pomoc pri dusení, prenos osoby prekážkovou dráhou, hod na cieľ... V oblasti topografie a orientácie v teréne určovali  napr. mierku mapy, súradnice,  vyhľadávali objekty na mape. V areáli školy bol zriadený aj envirokútik, v ktorom správne triedili odpad. Počas poznávačky pozorovali a poznávali rastliny, ktoré rastú v našej oblasti. Svoje vedomosti si potom overili aj v teoretickom teste, v ktorom bolo zhrnuté zameranie účelových cvičení. Žiaci počas účelových cvičení navštevovali jednotlivé stanovištia v skupinách. Súťažili a najlepšie družstvá boli odmenené (5. tr.: B. Stašová, D. Buchtová, A. Trnková, 6. tr.: M. Staňo, S. Šoška, T. Mahút,  7. tr.: A. Chabada, D. Mičian, L. Hodasová, 8. tr.: M. Krištofík, M. Bugáň, M. Moravec, S. Brezáni). Aby sme zabezpečili plynulú organizáciu, súčasťou bola i jesenná vychádzka do oblasti Kurskej doliny. Za pomoc pri realizácii ďakujeme najmä žiakom 9. ročníka.

• Jesenná vychádzka

• Dňa 10. 9. 2024 sa žiaci 1 . – 4. ročníka spoločne vybrali na jesennú vychádzku do prírody. Prešli veľký kus cesty do osady Bačín, počas ktorej pozorovali okolitú krásu jesennej prírody – stromy, kríky, jesenné plody i rastliny. Mali sme šťastie a uzreli sme aj pobehujúcu veveričku i vyplašenú srnku. V osade sme si urobili prestávku, kde im pani učiteľka porozprávala povesť, ktorá sa viaže k tejto lokalite. Na spiatočnej ceste sme si zaspievali detské piesne a s hrejivými lúčmi jesenného slniečka sme sa opäť vrátili do školy.

• Malá výstava ľudových predmetov

• Našich najmenších prváčikov i ostatných žiakov 1. stupňa čakalo po prázdninách milé prekvapenie, ktoré „dýchalo“ minulosťou. Pani učiteľky si pre nich pripravili malú výstavu starožitných ľudových predmetov. Upútali ich kroje, šatky, výšivky, obrusy, keramika, staré olejomaľby,  hodiny i predmety každodennej potreby (misky, džbániky, košíky, žehlička, mlynček...). Na chvíľu sme si tak pripomenuli ako žili naši predkovia v minulosti . Hoci ich život nepoznal výdobytky modernej techniky, ktorú máme dnes, vedeli bez nej žiť. Skromne a v jednoduchosti.  Museli ťažko pracovať, a o to viac si vážili všetko, čo mali.

• Slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025

• Prázdniny ubehli veľmi rýchlo a my sme sa opäť stretli po dvojmesačnom oddychu v našej škole. Privítali sme sa so svojimi spolužiakmi aj s pani učiteľkami a otvorili dokorán nielen dvere do našich tried, ale aj našim vedomostiam a novým zážitkom. Slávnostným prejavom sa nám prihovorila pani riaditeľka, Mgr. Petra Bačinská, ktorá osobitne a s láskou privítala našich najmenších žiakov – prváčikov. Ich úsmev na tvári, iskričky v očiach i obavy z neznáma, pripomenuli starších žiakom, že aj oni tam stáli pred niekoľkými rokmi a  stali sa súčasťou našej veľkej školskej rodiny.  Naše pozvanie na slávnostné otvorenie školského roka prijali aj starostovia obcí Dolná Tižina, Stráža, i pán farár, ktorí popriali žiakom veľa školských úspechov, tvorivosti, zdravie, lásku, trpezlivosť, ale i pevnú vôľu pri prekonávaní rôznych prekážok. A na záver by sme si chceli popriať: „Aby naše deti boli v škole šťastné, zdravé, usmiate, chodili do nej bez obáv a strachu a zelený semafór nám svietil na ceste vzdelávania počas celého školského roka. Prajeme si chápajúcich rodičov, našich partnerov pri výchove a vzdelávaní, s ktorými si budeme nápomocní a spoločne dokážeme všetko zvládnuť tak, aby naše deti chodili s radosťou do školy.“

• Základná škola: 041/5995078
          Školská jedáleň: 0910416677