24. septembra 2024 sme hodinu matematiky na 2. stupni venovali aktivitám k Medzinárodnému dňu eura. Na úvod hodiny sme si v rámci diskusie pripomenuli dátum zavedenia eura, dôvody zavedenia eura, výhody spoločnej meny, čo je eurozóna, hodnotu euromincí a eurobankoviek. Následne žiaci spoznávali našu menu prostredníctvom zaujímavých aktivít.
Žiaci 6. a 7. ročníka si prečítali príbeh „Ako Anna a Alex dostali falšovateľov peňazí“, v ktorom si pripomenuli silu priateľstva a dozvedeli sa o ochranných prvkoch eurobankoviek. Tie si potom prakticky overovali na skutočných bankovkách. Na záver navrhli a vytvorili vlastnú bankovku.
V 8. a 9 . ročníku sa zas žiaci v rámci skupinovej práce zamerali na podrobnejšie spoznávanie euromincí a eurobankoviek. Prakticky skúmali ich spoločné a rozdielne znaky, vyobrazenia na jednotlivých stranách euromincí a eurobankoviek, či ich ochranné prvky.
Žiaci na 1. stupni formou zábavných aktivít spoznávali našu peňažnú menu: históriu, mince, bankovky, ochranné prvky bankoviek, eurozónu, výhody eura. Rozprávali sa o tom, aký je rozdiel medzi chcem a potrebujem, o rodinnom rozpočte, čo všetko musia rodičia financovať a o tom, ako môžu aj deti prispieť k jeho zlepšeniu. Mnohé z nich si uvedomili, že na niektoré veci, po ktorých túžia, si môžu aj samé nasporiť. Motiváciou boli pokladničky – prasiatka, či peňaženky vyrobené z odpadových materiálov. Žiaci si vyskúšali, aké náročné je vytvoriť nový dizajn pri vytváraní vlastnej bankovky a druháci, tretiaci a štvrtáci na hodine matematiky riešili úlohy s eurami.
Aj takouto formou žiaci lepšie spoznali našu menu a prispeli k rozvoju svojej finančnej gramotnosti.