• Ypsilon - Slovina je hra

• V piatok  26.januára 2024 sme vyhodnotili súťaž Ypsilon - Slovina je hra. Zaujímavý test zo slovenského jazyka písalo v decembri 10 žiakov tretieho, štvrtého a piateho ročníka. Najúspešnejšia bola Rebeka Kulihová zo IV. A triedy, ktorá získala 100%. Všetky súťažiace dostali za odmenu diplom a pero. Ďakujeme dievčatám V. triedy, ktoré svojou účasťou pomohli k realizácii súťaže. Budúci rok radi uvítame aj ďalších žiakov z ostatných tried.

• Čitateľská  výzva
          • Čitateľská výzva

• Čitateľská gramotnosť a pozitívny vzťah ku knihám patria medzi najdôležitejšie schopnosti, ktoré si žiaci osvojujú už od útleho detstva. Čítanie s porozumením a so záujmom je základom pre vzdelávanie sa vo všetkých ostatných predmetoch a tiež poskytuje pocit potešenia vo chvíľach oddychu. Preto sa aj žiaci 2., 3. a 4. ročníka zapojili do predvianočnej výzvy a každý deň nahlas čítali vo svojich rodinách ľubovoľné knihy. Za jeden mesiac tak spolu prečítali niekoľko tisíc strán  a minút. Medzi najusilovnejších čitateľov patrili Lucka Stoláriková, Alžbetka Kňazeová a Linduška Maťková. Každá z nich počas tohto obdobia prečítala niekoľko kníh v trvaní   viac než 1 000 minút. Spoločné čítanie má mnoho výhod ako pre rodičov, tak aj pre deti. Preto v marci  "Mesiac kníh" bude mať naša výzva ďalšie pokračovanie.

• Skleníkový efekt a globálne otepľovanie

• V mesiacoch december/január sa žiaci našej školy zapojili do environmentálnej aktivity, ktorá bola zameraná na globálne otepľovanie Zeme a skleníkový efekt. Dozvedeli sa, čo je to globálne otepľovanie a v dôsledku čoho k nemu dochádza. Následne získali nové poznatky o tom, ako vzniká skleníkový efekt a aké sú jeho dopady na planétu Zem. Súčasťou bolo i pro-environmentálne vzdelávanie, prostredníctvom ktorého sa dozvedeli ako môžu svojím správaním a konaním prispieť k celkovému zníženiu globálneho otepľovania. Žiakov, ktorých téma zaujala sa mohli zapojiť do súťaže a vytvoriť jednoduchý plagát, ktorým by prispeli k osvete týkajúcej sa danej tematiky globálneho otepľovania i vzniku skleníkového efektu. Vytvorili množstvo prác, ktoré nás zaujali svojím kreatívnym výtvarným spracovaním, nápaditosťou i obsahom. V tejto súťaži bolo veľmi ťažké vybrať najlepšie tri práce, preto boli za svoje úsilie odmenení všetci zapojení žiaci sladkou odmenou.

• IT Fitness test - vecná cena

• Vyhodnotenie súťaže sme už uvádzali v pláne práce za mesiac október 2023. Tí žiaci, ktorí získali v testovaní 50% a viac, boli automaticky zaradení do súťaže o hodnotné vecné ceny. Súťaž sa oficiálne vyhodnotila 15. 12. 2023. Z našej školy bol pod notárskym dohľadom vyžrebovaný žiak IX. triedy, Roman Bačinský, ktorý okrem certifikátu za úspešné absolvovanie testovania získal aj vecnú cenu, a to hernú konzolu Xbox. Výhercovi srdečne gratulujeme aj my. Zároveň chceme týmto povzbudiť aj ostatných žiakov zapájať sa do vedomostných a informatických súťaží aj v budúcnosti.

• Oznam o riaditeľskom voľne

• Riaditeľka ZŠ Dolná Tižina, Dolná Tižina 28, 013 04, v zmysle § 150 ods.5 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov udeľuje žiakom našej školy riaditeľské voľno na 24. januára 2024, t.j. streda, z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie v obci. V prevádzke nebude ani ŠKD a žiaci stravujúci sa v školskej jedálni budú automaticky z obedov odhlásení.

• 11. ročník stolnotenisového školského turnaja

• Dňa 20. 12. 2023 sa uskutočnilo školské kolo  stolnotenisového turnaja, ktorý bol minulý rok pomenovaný podľa svojho zakladateľa a na jeho počesť: „Memoriál pána učiteľa Staňu.“. Turnaj sa odohrával v telocvični za príjemnej športovej atmosféry. Žiaci podali krásne športové výkony . Zúčastnili sa ho 29 žiaci z ročníkov 6. – 9. , z toho 16 chlapcov a  13  dievčat.  Víťazi v jednotlivých kategóriách :

Kategória chlapcov:     1. miesto – Kuťa Ján (9.)

2. miesto – Ďurina Richard (6.)

3. miesto -  Moravec  Mateo  (7.)

Kategória dievčat :       1. miesto -  Ďurinová Soňa (8.)      8

2. miesto -  Trnková Lucia (6.)

3. miesto -  Kňazeová  Hanka (8.)

Hlavným rozhodcom podujatia bol  p. Ing. Kňaze M., ktorý zakúpil pre  víťazov v  jednotlivých kategóriách krásne víťazné poháre.  Gratulujeme  všetkým  účastníkom turnaja za veľmi pekné športové výkony a prajeme ostatným žiakom vylepšiť   kvalitu  hry  v stolnom tenise, aby v budúcom roku mohli konkurovať víťazom turnaja.

• Charitatívny predaj levanduľových srdiečok

• Tento rok sa naša škola po prvýkrát zapojila do charitatívneho predaja levanduľových srdiečok pre mamičky v núdzi. Charitatívna myšlienka mala medzi žiakmi veľký ohlas. Kúpou srdiečka za symbolické 2€ prejavili  naši žiaci pocit spolupatričnosti a pomohli tak mamičkám prispieť ku skvalitneniu života, napr. preplatiť nájom za bývanie, lieky, škôlku pre detí, a pod. V našej škole sa nám podarilo vyzbierať krásnych  300,20 €.  Všetkým Vám, ktorí ste sa zapojili, patrí úprimné poďakovanie.

• Vianočná pyžamová party v ŠKD

• Rok 2023 sme v ŠKD ukončili zábavnou, deťmi obľúbenou aktivitou-Vianočná pyžamová party. Deti si priniesli pyžamá, vankúše a svoje plyšové hračky. Postarali sa aj o malé občerstvenie. Doniesli vianočné pečivo a rôzne sladkosti. Na začiatok aktivity sme sa porozprávali o adventnom období a vianočných zvykoch na Slovensku. Pre deti sme pripravili rôzne aktivity - vianočné maľovanie, hľadanie Santa Clausa. Najviac sa im však  páčila príprava a varenie kakaa s čokoládou a šľahačkou, ktoré deťom veľmi chutilo. Aktivitu sme ukončili pozeraním vianočných rozprávok.