V mesiaci november sa žiaci 1. stupňa na hodinách čítania venovali tvorivému písaniu na tému: „Keby som bol spisovateľom.“ Žiaci porozprávali svojim spolužiakom o ich obľúbených knihách, o literárnych postavách, ktoré v nich vystupujú i o tom, ako ich samotná kniha oslovila. Žiaci si potom mohli požičať knižku od svojho spolužiaka a doma si ju prečítať. Na chvíľu sa aj oni stali malí spisovatelia, ktorí písali svoju vlastnú knižku. O zvieratách, o našej planéte, o móde... Niektorí pokračovali v písaní ďalších dielov svojej obľúbenej knihy, iní sa zamerali na ilustrácie do svojej knižky, grafickú úpravu. Táto aktivita ich veľmi zaujala a podnietila k ďalšiemu čítaniu kníh.
Keby som bol spisovateľom
- 7
Svetový deň bez mäsa a deň práv zvierat
Tento deň vznikol v Indii v roku 1986. Sviatok je jednak určený všetkým milovníkom zvierat, ktorí si chcú svoje zvieratá uctiť. Práve preto sa rozhodnú nekonzumovať mäso. Zároveň má poukazovať na negatívne javy spojené s prílišnou konzumáciou mäsa. Predošlé generácie konzumovali mäso zriedkavejšie a bolo zväčša odchované na vlastnom dvore. Dobytok sa pásol na tráve a nebol jeho rast urýchlený neprirodzenými látkami (napr. antibiotikami alebo steroidmi). Dnes si už v obchode kúpime rôzne mäsové výrobky, ale to, ako a kde tieto produkty vznikli, nás zväčša nezaujíma. Mäso je bohatým zdrojom bielkovín a železa, no na druhej strane obsahuje veľa tuku a soli. So zvieratami stále v mnohých krajinách zaobchádzajú ako s neživými tvormi. Na Slovensku platí od r. 2018 zákon, ktorý hovorí, že zviera nie je vecou. V zákone je každé zviera definované ako živý tvor a cítiaca bytosť. Tento zákon ma zabrániť týraniu zvierat. Podstatou tohto dňa je zníženie spotreby mäsa a vytvorenie vhodných a dôstojných podmienok pri chove zvierat. Tak čo, zvládneš jeden deň bez mäsa?
Matematická rozprávka č.3
Dištančné vzdelávanie VII. triedy
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline na základe hlásenia potvrdeného prípadu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19 rozhodol o zákaze prevádzky v VII. triede Základnej školy Dolná Tižina od 15. 11. 2021 do 25. 11. 2021 ( vrátane ). RÚVZ v Žiline nariaďuje žiakom VII. triedy plniť karanténne opatrenia z dôvodu úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou. V uvedenom období bude vzdelávanie žiakov VII. triedy prebiehať dištančnou formou.
Dištančné vzdelávanie 4. triedy
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline na základe hlásenia potvrdeného prípadu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19 rozhodol o zákaze prevádzky v IV. triede Základnej školy Dolná Tižina od 11. 11. 2021 do 19. 11. 2021 ( vrátane ). RÚVZ v Žiline nariaďuje žiakom IV. triedy plniť karanténne opatrenia z dôvodu úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou. V uvedenom období bude vzdelávanie žiakov IV. triedy prebiehať dištančnou formou.
Dištančné vzdelávanie II.A, II.B, III.A
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline na základe hlásenia potvrdeného prípadu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19 rozhodol o zákaze prevádzky v II.A triede Základnej školy Dolná Tižina od 09. 11. 2021 do 15. 11. 2021 ( vrátane ). Žiakom II. A triedy a dotknutým žiakom 1. oddelenia ŠKD ( žiakom z II.A, II.B a III.A navštevujúcim ŠKD) nariaďuje karanténne opatrenia z dôvodu úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou. Z dôvodu prevencie šírenia ochorenia COVID-19 sa v triedach II.A, II.B, III.A v období od 9.11.2021 do 15.11.2021 bude uskutočňovať vzdelávanie dištančnou formou.
Matematická rozprávka č. 2
Tekvičková slávnosť
Mesiac október na našej škole už tradične patrí tvorivosti a zručnosti našich najmladších žiakov. Napriek zložitej situácii v akej sa nachádzame, aj tento školský rok sme si vyzdobili vchod do budovy ročníkov 1. – 4. kreatívnou prácou našich najmladších žiakov, ktorí sami alebo za pomoci mamičiek, či starších súrodencov vytvorili vyzdobené tekvičky. Aj keď ich tento rok bolo menej ako v minulosti, u všetkých sa naplno prejavila ich kreativita a snaha vytvoriť takú postavičku, akú sme ešte na výstavke nemali. Okrem tradičných zvieratiek, strašidielok, či rozprávkových postavičiek, sme videli chutné donuty, vírusy, či hodiny. Všetci žiaci, ktorí priniesli vyzdobenú tekvičku, boli za svoju prácu odmenení sladkou odmenou a drobnými darčekmi.
1
Matematické rozprávky
Milí žiaci, určite mnohí z vás máte radi rozprávky. A viete si predstaviť, že by sa spojili s takou matematikou? V mesiaci november vás preto pozývame zapojiť sa do matematickej súťaže, ktorá tu ešte nebola. Ak máte chuť súťažiť, tak neváhajte, sledujte našu stránku pravidelne, vypočujte si, vyriešte zadanú úlohu a jej riešenie odovzdajte do termínu. Na konci súťaže budú zo všetkých správnych odpovedí vyžrebovaní traja výhercovia.
Tak s chuťou do toho !
Tu je prvá rozprávka s úlohou: O snehulienke.
Trieda číta triede
V mesiaci október ukázali na I.stupni starší žiaci mladším spolužiakom, akí sú zdatní v čítaní kníh. Použili svoju obľúbenú knihu alebo zo školskej knižnice. Úlohou mladších žiakov bolo pozorne počúvať príbeh a zapamätať si čo najviac informácií, aby mohli zodpovedať otázky. Knihy si v triedach navzájom prezentovali, zisťovali názov knihy, meno autora a ilustrátora. Aby mali žiaci z čítania väčší zážitok na hodinách výtvarnej výchovy si vyrobili záložky do kníh. Použili ľubovoľnú techniku, zobrazili obľúbené postavy z kníh a v rámci triednych kolektívov si ich podarovali. Žiaci sa z tejto aktivity veľmi tešili.
2
Pozdrav starým rodičom
Sladká pomoc
Opäť sme sa zapojili do projektu pápežských misijných diel Sladká pomoc. Táto aktivita robí našu kresťanskú lásku konkrétnejšou. Spájame sa s Cirkvou na celom svete a pomáhame deťom v chudobnejších krajinách kúpou čokoládky. Jej predajná cena bola 0.50 centov, pričom polovica je cena čokolády a druhá polovica ide na podporu projektov pre deti a mládež v rámci Pápežského misijného diela detí. S vašou pomocou sme predali 630 čokolád a spolu s príspevkami sme na účet poslali 350 eur. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa zapojili.
Stredoeurópsky deň stromov
Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske a postupne sa rozšírila do celého sveta. V stredoeurópskych krajinách bol za dátum dňa stromov ustanovený 20. október. V tento deň bol pre žiakov našej školy pripravený kútik, v ktorom sa oboznámili s viacerými druhmi stromov – či už listnatými, alebo ihličnatými. Hľadali rozdiely medzi ich listami, kôrou a plodmi, a k rozlišovaniu jednotlivých druhov stromov im pomohlo aj pripravené pexeso. Okrem tohto kútika boli pre žiakov pripravené aj iné aktivity, ktoré boli realizované na vyučovacích hodinách. Na výtvarnej výchove si žiaci 1. aj 2. stupňa vyrobili svoj vlastný strom z popadaného lístia alebo hobliniek; tému dňa stromov zapojili aj do „land artu“ (krajinného umenia) a peknou myšlienkou bola aj výroba stromčeka šťastia. Na hodinách telesnej výchovy sa žiaci vybrali do školskej záhrady a pozbierali niekoľko plodov, ktoré sú pre ľudí, ale aj živočíchy dôležité. Hodiny technickej výchovy boli zamerané na hrabanie lístia na školskom dvore, čím sa skrášlilo okolie školy a tiež si pripomenuli, čo je dôvodom jeho opadávania. Na hodinách slovenského jazyka žiaci opäť popustili uzdu svojej fantázii a vymysleli krásne básne. Nepovšimnutá neostala ani hodina občianskej náuky, kde si žiaci deň stromov pripomenuli výrobou vlastného rodokmeňa a tiež matematika, na ktorej boli slovné úlohy so zlomkami prispôsobené tomuto dňu. Na hodinách biológie žiaci diskutovali o význame a druhoch stromov, a niekoľko si ich aj zasadili. Veď ako si najlepšie uctiť Deň stromov, keď nie práve jeho vysadením. Veríme, že si žiaci týmito aktivitami uvedomujú, aký význam majú stromy v prírode a aké dôležité je starať sa o ne. Ďakujeme všetkým žiakom a učiteľom, ktorí sa s nadšením zapojili do plnenia aktivít.
23
RecykloHry – "Cesta mobilu“
V mesiaci október prebiehala na našej škole kreatívna a geografická úloha, ktorá bola zameraná na „cestu mobilu“ od jeho výroby až po ukončenie jeho používania. Žiaci sa dozvedeli čo predchádza ich radosti z nového mobilu, aký je proces výroby mobilného telefónu, aké sú dôsledky pre životné prostredie i aké množstvo energie sa spotrebuje na jeho výrobu. Smutné zistenie z nového mobilného telefónu bolo pre žiakov prekvapujúce, kto a v akých podmienkach ťaží nerasty a minerály, ktoré mobil obsahuje. Žiaci na 2. stupni sa zapojili do geografickej úlohy, v ktorej sa zamerali na výrobné a dopravné cesty mobilného telefónu. Žiaci 1. stupňa si vyrobili jednoduchý domáci telefón, masky zvieratiek a zahrali sa hry, ktorými napodobňovali dorozumievanie zvierat v prírode.
1
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka
V piatok, 15. októbra 2021, sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry v kategórii C pre 8. a 9. ročník. Súťaž bola realizovaná online formou a zúčastnilo sa jej 11 žiakov. Úspešným riešiteľom sa mohol stať ten, kto získal aspoň 18 bodov z 25. To sa nakoniec podarilo zároveň aj štyrom umiesteným súťažiacim. Tretie miesto s počtom bodov 18 získala Zuzana Barošincová z 8. triedy, o druhé miesto s rovnakým počtom bodov (19) sa podelili Marco Moravec a Karin Bačinská z 9. triedy a napokon prvé miesto patrilo Dominike Ždánskej z 9. triedy, ktorá nás bude reprezentovať v okresnom kole súťaže. Gratulujeme!
1
Land art
Krásne počasie nás vylákalo von aj na hodine výtvarnej výchovy a spolu s ôsmakmi sme sa pokúsili o Land art.
,,Land art je umelecký smer, ktorý vznikol v 60. rokoch minulého storočia v USA. Umelci tohto smeru sa chceli vyhnúť umeniu, uzavretému v galériách a múzeách. Namiesto toho tvorili umelecké diela v prírode, ideálne na miestach nezasiahnutých ľudskou činnosťou. Pracovali jednoduchými formami a s prírodnými materiálmi ako sú pôda, kameň, drevo, voda alebo ľad. V závislosti na použitom materiáli je doba trvania týchto diel rôzna – od niekoľkých minút až po niekoľko desiatok rokov." (www pohodovo. sk)
Nám sa podarili diela s použitím listov a prírodnin nájdených v areáli školy. Žiaci v skupinách vytvorili adventný veniec, pocitový chodník, hrušku a strom v kvetináči. Diela sme ponechali na mieste vytvorenia, budeme pozorovať, ako sa budú počasím pretvárať.
Projekt KROKUS
Spoločne s ďalšími 200 slovenskými školami sme sa i my stali súčasťou celoeurópskeho projektu Krokus. Projekt je realizovaný v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI) a Múzeom židovskej kultúry. Cieľom projektu Krokus (Šafran) je pripomienka približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Na počesť ich pamiatky zasadili deviataci cibuľky žltých krokusov do školskej záhrady. Vykvitnú približne v dobe Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené v priebehu nacistických perzekúcií nosiť. Keďže holokaustom bola zasiahnutá väčšina krajín EÚ, tento projekt upozorňuje žiakov na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe náboženského presvedčenia, s ktorým sa môžeme stretnúť i dnes.
Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi
Dňa 18. októbra si každoročne pripomíname Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Pri tejto príležitosti naši deviataci v rámci prevencie kriminality absolvovali hodinu, počas ktorej získali poznatky o tomto čiernom obchode. Dozvedeli sa, že obchodovanie s ľuďmi sa bezprostredne týka i Slovenskej republiky, teda nás všetkých. Žiaci dostali užitočné informácie, ktoré by im mali dopomôcť k tomu, aby sa nestali predmetom sexuálneho a pracovného vykorisťovania, núteného žobrania, nútených sobášov či obchodu s ľudskými orgánmi. Deti a mladí ľudia sú z pohľadu obchodovania s ľuďmi najzraniteľnejšou skupinou, veríme, že im i táto preventívna akcia pomôže lepšie vyhodnocovať rôzne rizikové situácie.
Za jednotu a mier
„Keď sa bude milión detí modliť ruženec, tak sa svet zmení.“ sv. páter Pio
Dňa 18. októbra 2021 sa i naša škola zapojila do modlitbovej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec. Žiaci jednotlivých tried sa počas tohto dňa spoločne s pani učiteľkami pomodlili desiatok ruženca za pokoj v srdciach ľudí, v rodinách, v krajine i na celom svete aby tak pomohli ,,zlepšiť svet " .
Zbierame papier