Ani tento rok Mikuláš nezabudol zavítať na našu školu. Mikulášsku nádielku mali už tradične na starosti naši deviataci. Mikuláša sprevádzalo desať anjelov a rovnaký počet čertov. V tento deň však nik nemusel mať strach, pretože i naši čerti boli vzoroví. Pripravili si pre mladších žiakov 1. až 5. ročníka krátky program. Žiaci sa tak i prostredníctvom veršíkov a básničiek dozvedeli zaujímavé informácie o Mikulášovi. Čertíci a anjeli zisťovali, či deti poslúchali. Keďže máme v škole samé poslušné deti, všetky sa tešili z mikulášskeho balíčka. Účet z dobrých a zlých skutkov vystavili i našim pani učiteľkám, kuchárkam či školníkovi. Mikuláš v škole vyčaril všetkým spokojný úsmev na tvári. Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o to, že tento deň bol pre nás všetkých naozaj krásny a sladký…
Mikuláš u nás v škole
- 6
Červené stužky
Aj tento rok sa naša škola zapojila do kampane Červené stužky. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2019“, Obvodného úradu v Žiline a mesta Žiliny organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Kampaň sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí. Kampaň je odporúčaná prostredníctvom Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2019/2020. Kampaň nebola spojená s finančnou verejnou zbierkou. Trinásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky vyvrcholil 1. decembra 2019 – na Svetový deň boja proti AIDS. Zapojili sme sa vytvorením živej stužky. Naši žiaci sa v piatok, 29. 11. 2019 obliekli do červeného a v telocvični vytvorili živú červenú stužku. Vyjadrili tak solidaritu ľuďom trpiacim touto zákernou chorobou.
Šaliansky Maťko
V novembri sa uskutočnila súťaž v umeleckom prednese slovenských povestí pod názvom „Šaliansky Maťko J. C. Hronského“. Súťaže sa zúčastnilo 30 žiakov a umiestnili sa nasledovne: I. kategória: 1.miesto: Matej Ugor (III.A), 2.miesto: Ondrej Šmehil (III.A), 3.miesto: Zuzana Ždánska (II.). II. kategória:1.miesto: Jana Kvočková (IV. B), 2.miesto: Hana Kňazeová (IV. B), 3.miesto: Barbora Jakubíková (IV. B). III. kategória:1.miesto: Matúš Bruk (VI.A), 2.miesto: Šimon Kňaze (VI.), 3.miesto: Liana Muráňová (VII.) Veľká vďaka patrí aj ostatným súťažiacim, ktorí sa zapojili: Ondrejovi Makyšovi, Alexandre Kolenčínovej, Jánovi Bačinskému, Bianke Mičkovej, Adriane Mihalčatinovej, Tomášovi Martinčekovi, Kataríne Gelačákovej, Jakubovi Zákopčanovi, Laure Mintúchovej, Ines Konstanze Šutákovej, Samuelovi Komovi, Terézii Nemčekovej, Lujze Maťkovej, Jakubovi Makyšovi a Filipovi Trnkovi. Veríme, že diplomy, vecné odmeny a pamätné listy na túto súťaž, ktoré im boli udelené, budú pre nich milou spomienkou na jeden z najťažších prednesov v rečníckom umení. Sme radi, že naši žiaci majú úctu k slovenským tradíciám a ich skvosty si pripomínajú práve recitovaním povestí, ktoré sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Kto vie, možno práve povesti z dávnych čias sa im stanú akousi nevyčerpateľnou studnicou múdrosti, ktorá v nich vzbudí zmysel pre dobro, pravdu a krásu a naplní ich úctou k blížnym a láskou k svojej domovine. V okresnom kole súťaže nás budú reprezentovať víťazi školského kola, ktorým prajeme veľa úspechov.
15
Plavecký výcvik
V dňoch 18.11. - 22.11.2019 absolvovali žiaci 4.roč. základný plavecký výcvik, ktorý realizovala Plavecká škola NEREUS v Žiline. Plaveckého výcviku sa zúčastnilo 27 žiakov. Prvý deň výcviku boli žiaci rozdelení do troch skupín podľa plaveckej úrovne na základe testovania inštruktormi: 1.skupina - plavci, 2.skupina - mierne pokročilí a 3.skupina - začiatočníci. Počas jednotlivých dní sa 1. a 2. skupina zdokonaľovali v technike plávania, ako splývanie, výdych pod vodou, kraul, a ďalšie. Začiatočníci sa snažili prekonávať strach z vody, postupne pokračovali ponorením do vody, v osvojovaní si techniky plávania s využitím plaveckých pomôcok, nácvikom splývania a neskôr aj skokmi do vody. Na konci plaveckého výcviku bol každý žiak hodnotený za svoj plavecký výkon a získal mokré vysvedčenie s fotografoiu. Veľké ďakujem patrí inštruktorom Plaveckej školy NEREUS.
68
Mia a biely lev
Dňa 20. novembra sa žiaci 6. až 9. ročníka vybrali do Žiliny na filmové predstavenie Mia a biely lev. Prežili tak dobrodružný príbeh o dievčati a jej priateľstve s bielym levom. Film bol plný krásnych záberov z africkej prírody. Niesol v sebe i hlbšie posolstvo. Populácia levov v Afrike prudko klesá. Príčinou je zabíjanie levov pre zábavu. Juhoafrická vláda zarába predajom povolení na lov levov, nosorožcov, slonov i žiráf. Film Biely lev nás prinútil zamyslieť sa, či môžeme byť k takémuto dianiu ľahostajný. Krásny námet o priateľstve medzi človekom a zvieraťom, o záchrane ohrozeného druhu a vôbec celkovo jedného zvieracieho života bol vhodným spestrením všedných školských dní. Dotýkal sa rôznych aktuálnych problémov – od rodinných vzťahov až po ochranu životného prostredia.
Besiedka pre starých rodičov
Dňa 29.10.2019 sa uskutočnila v telocvični ZŠ Dolná Tižina Besiedka pre starých rodičov. Pri príchode dostali starí rodičia darček – voňavé levandulové vrecúško s pekným prianím . Žiaci 1. -9. ročníka si pripravili bohatý program, ktorý tvorili piesne, básne, scénky, tanec a hra na rôzne hudobné nástroje – heligónky, gitara a flauta. Program uvádzali žiaci 9. ročníka. Deviataci sa postarali o plynulý priebeh celého programu - privádzali a organizovali vystúpenia mladších spolužiakov. Na záver všetkých potešilo spoločné vystúpenie žiakov 9. ročníka, ktorí zaspievali a zarecitovali starým rodičom báseň. Radosť, s akou deti vystupovali, bola pre starých rodičov tým najkrajším darčekom.
16
Informatická on-line súťaž iBobor
V dňoch od 11. – 15. 11. 2019 sa na našej škole uskutočnila medzinárodná informatická on-line súťaž iBobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií. V tomto školskom roku sa prihlásilo 81 žiakov našej školy, súťaže sa však zúčastnilo 74 žiakov, 7 žiakov sa nezúčastnilo pre chorobu. Najväčšie zastúpenie v počte zúčastnených žiakov mali žiaci 4. a 7. triedy. Titul úspešného riešiteľa oceneného diplomom získalo 28 žiakov našej školy:
Kategória Drobec:Jakub Pagáč (3. B), Martin Kampa (3. A),Nina Bačinská (3. A), Mateo Moravec (3.A),Zuzana Ždánska (2.A),Maxim Krištofík (3.A),Matej Ugor (3.A),Lukáš Švec (3.A).
Kategória Bobrík:Tibor Ďurina (5.A),Hana Kňazeová (4.B) ,Jakub Zákopčan (5.A),Mária Lodňanová (4.A),Rastislav Kmec (4.B),Lívia Chabadová (4.B),Charlota Žideková (4.B),Timea Košútová (4.A),Mária Šušoliaková (4.A),Barbora Jakubíková (4.B),Laura Mintúchová (5.A),Jana Kvočková (4.B).
Kategória Benjamín:Marco Moravec (7.A),Dominika Ždánska (7.A),Šimon Kňaze (6.A).
Kategória Kadet: Laura Mičková (8.A),Michal Huličiar (9.A),Juraj Ždánsky (8.A),Karin Zichová (8.A),Sebastián Mihalčatin (8.A).
Plný počet bodov v tejto súťaži získali vyššie uvedení zvýraznení žiaci a to menovite: Jakub Pagáč, Martin Kampa, Tibor Ďurina, Hana Kňazeová a Marco Moravec. Súťaž sa na našej škole teší veľkej obľube, o čom svedčí aj každoročný zvýšený záujem žiakov. Žiaci dokázali, že radi riešia logické úlohy za pomoci počítača a nemajú problém s algoritmickým a abstraktným myslením.
20
Misijný koláčik
Dňa 27.10.2019 sa v rámci dobrovoľníckej činnosti žiačky Saška Mahútová, Verovika Mahútová, Karolína Chabadová, Alexandra Špirková, Simona Žemlová, Bianka Mičková, Laura Mičková, Hanka Kňazeová a Karin Zichová zapojili do akcie Misijný koláčik. Pripravili koláče, ktoré sme rozdávali pred kostolom po nedeľných svätých omšiach za dobrovoľný príspevok na pápežské misijné diela. Misijné dielo detí sme vďaka darcom podporili sumou 300 eur. Tomuto krásnemu dňu predchádzala príprava nielen materiálna – pečenie, ale i duchovná. Počas predchádzajúceho týždňa sme sa modlili pred večernými sv. omšami misijný ruženec, do ktorého sa zapojili žiaci z rôznych tried.
Náučný chodník
Dňa 16. októbra 2019 sa žiaci z MŠ Dolná Tižina zúčastnili náučného chodníka, ktorý si pre nich pripravili žiaci 2. stupňa. Pretože nám počasie neprialo, museli sme niektoré pripravené aktivity presunúť do tried, v ktorých bolo vytvorených 6 stanovíšť s rôznym zameraním. Deti zo škôlky sa postupne zoznamovali s jednotlivými druhmi listnatých stromov – orech, jabloň, breza, lipa, gaštan. Žiaci Zeleného krúžku si o každom strome pripravili jednoduchý výklad a rôzne informácie týkajúce sa daného stromu – jeho opis, plody, semená, listy, zber a liečivé účinky vybraných častí stromu. Na každom stanovišti si zhotovili listnatý strom, ktorý si postupne zapichovali do polystyrénovej podložky – deťom vznikol les s listnatými stromami. Nechýbal tam ani veselý gaštanový panáčik. Deti zo škôlky veľmi zaujal i náš bylinkový kútik, v ktorom ich pani učiteľka Bajánková spolu so svojimi žiakmi oboznámila s liečivými bylinkami a ich účinkami. Mohli ovoňať vrecúška so sušenými bylinkami, ochutnať mätový sirup i chlebík s bylinkami. Každé dieťa dostalo voňavý levanduľový vankúšik ako odmenu za ich vynaložené úsilie i spomienku na pekné popoludnie strávené v našej škole. Postupne sa počasie na nás usmialo a posledné pripravené aktivity sme mohli zrealizovať na našom školskom pozemku. S pani učiteľkou Muchovou založili deti pokus týkajúci sa rozložiteľnosti odpadu v pôde. Spoločne zakopali vybrané druhy odpadov – šupky, plasty, sklo, kov..., ktoré budeme postupne sledovať ako sa rozkladajú. Na záver sme deťom zo škôlky ukázali hmyzí hotel, o ktorom sa dozvedeli základné informácie. Bodkou za naším programom bola drevená lienka a včielka (ako obyvateľ hotela), ktorú si prilepili do svojho vyrobeného lesíka.
41
Irán – zahalená krása
Naši žiaci sa aj v tomto roku zúčastnili vzdelávacieho projektu Svet okolo nás. Piaty diel nás zaviedol na blízky východ do hornatej, drsnej, vyprahnutej, ale veľmi pohostinnej krajiny – Iránu. Žiaci si formou pútavej prezentácie priblížili fyzicko-geografické a humánno-geografické pomery. Dozvedeli sa základné fakty o Iráne a jeho histórii, o obyvateľoch, povrchu a tiež o tom, ako vzniká ropa a na čo všetko sa využíva. Zaujala ich krásna príroda, iránske poľnohospodárstvo i zákutia hlavného mesta Teherán spolu s ďalšími mestami. Na záver bol priestor na otázky, ktorý využili aj naši žiaci. Cieľom tejto projekcie bolo ukázať žiakom druhú tvár krásnej krajiny, ktorá má, bohužiaľ, zlú povesť. Veríme, že žiaci zahodili predsudky a presvedčili sa o tom i vďaka tomuto programu.
Suveníry a ohrozenie zvierat
Výukový program absolvovalo 22 žiakov 5. ročníka v Škole ochrany prírody Varín v piatok 18. októbra. Dvojhodinový program mal tri časti: 1.Modelová situácia návratu z dovolenky, kedy žiaci vybaľovali z batožiny suveníry pri colnej kontrole na letisku. Našli tam mušle, koraly, kobru zaliatu v alkohole, tigrí prášok, slonie kly, čiže suveníry, na ktoré musia mať doklad o tom, ako ich získali. Inak im hrozí pokuta. Dohoda EÚ o ochrane konkrétnych typov zvierat obsahuje presne koľko suvenírov pochádzajúcich zo zvierat možno priviezť domov. 2. Krátke video o tom, ako zahraničné spoločnosti ničia dažďové pralesy v Indonézii, aby ich premenili na plantáže, na ktorých pestujú palmy. Palmový olej je bežnou súčasťou aj niektorých našich potravín. Žiaci sa dočítali na obaloch, ktoré sú to (čipsy, cukríky, čokoláda a iné). 3. Farebné fotografie ohrozených druhov zvierat a rastlín (nosorožec, šupinavec, tiger, slon, papagáj, sokol, črievičník papučkovitý, ...). Na záver pracovníčka NP pani Miriam Balciarová zdôraznila, že aj my sa môžeme aktívne podieľať na ochrane ohrozených druhov zvierat znalosťou predpisov a nekupovaním potravín, ktoré obsahujú palmový tuk. V budúcnosti by bolo vhodné podobný výukový program adresovať vyšším ročníkom, pretože piataci ešte nemajú prehľad v geografii a cudzích slovách (kontraband, USD).
14
Divadelné predstavenie "O kocúrikovi a pyšnej hviezde"
Dňa 11.10.2019 nás pani učiteľky z MŠ Dolná Tižina pozvali na divadelné predstavenie "O kocúrikovi a pyšnej hviezde". Natešení a plní očakávania čo zažijeme sme sa po druhej vyučovacej hodine presunuli do MŠ Dolná Tižina, kde sme boli očarení príjemnou atmosférou. Privítali nás herečky Divadla zo šuflíka a uviedli nás do deja príbehu. Žiaci s úsmevom sledovali odvážnu cestu kocúrika Bartolomeja, ktroý sa rozhodol nájsť stratenú hviezdu Krasulienku. Okrem zaujímavých kostýmov a výborného hereckého výkonu zapojili do predstavenia aj tieňohru, čo neustále udržiavalo pozornosť žiakov. Ďakujeme p. učiteľkám z MŠ Dolná Tižina za pozvanie a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.
4
Tvorivá tekvičková dielnička
Dňa 09. októbra 2019 prijali pozvanie rodičia a starí rodička našich najmenších žiakov – prváčikov a zúčastnili sa tvorivej tekvičkovej dielničky. Priniesli si so sebou krásne jesenné tekvice, jesenný dekoračný materiál a predovšetkým dobrú náladu. Spoločne so svojimi deťmi i vnúčatkami vyrobili čarovné tekvičky s rôznymi motívmi – mačičku, labute, netopiere, ježkov, ... Žiaci zaspievali veselú tekvičkovú pesničku a vypočuli si i rozprávku o smutnej tekvici, ktorá na konci rozprávky zažiarila ako najkrajšia na školskej tekvičkovej výstave. Tekvice, ktoré si žiaci vyrobili, nám skrášľujú vstup do budovy školy a netrpezlivo čakajú aj na ostatných žiakov, ktorí si prinesú svoje tekvice na školskú výstavu. Každá tekvička, ktorú si žiaci vyrobili je jedinečná, avšak to najkrajšie pri jej výrobe bolo to, že si ich vyrobili so svojimi blízkymi – s láskou a s úsmevom na tvári. Jedným z veľkých darov, ktoré v dnešný deň dostali naši prváčikovia je predovšetkým pozornosť a tam, kde sú deti a ich smiech sa aj my dospelí na chvíľu stávame deťmi. Všetkým rodičom i starým rodičom zo srdca ďakujeme za ich účasť.
14
Európsky deň jazykov
Každoročne 26. septembra už od roku 2001 vyhlasuje Rada Európy Deň európskych jazykov s cieľom podnietiť všetkých Európanov, aby sa bez ohľadu na vek v školách, ale aj mimo nich, učili viac jazykov. Pestrú ochutnávku jazykov mohli zažiť aj žiaci v našej škole. Šiestaci a siedmaci testovali svoje znalosti nielen o európskych jazykoch, ale aj krajinách vo vedomostnom kvíze, v ktorom mali zaradiť rôzne suveníry a predmety do krajiny, pre ktorú sú typické. Najväčší úspech zožali holandské dreváky, pre mnohé deti bolo zážitkom sa v nich trocha poprechádzať. Ďalšia časť hodiny bola hudobná, žiaci si na štýl karaoke zaspievali známe detské anglické a nemecké pesničky. Ôsmaci spestrili hodinu slovenčiny zábavnými ukážkami o tom, ako znie a aký význam má nemčina v porovnaní s inými jazykmi, vyskúšali si pomenovať pomocou veselej pesničky všetky krajiny Európy a celého sveta v angličtine, ďalej sa oboznámili s abecedou v medzinárodnej posunkovej reči. Finále vyučovania uzavreli zaujímavými hrami, v ktorých pomocou posunkovej reči zisťovali názvy krajín Európy. Chlapci deviataci venovali svoje aktivity tvorbe plagátov, na ktorých dokumentovali družstva Európskej futbalovej ligy. Dievčatá deviatačky si zaspievali pesničky v goralskom a šarišskom nárečí, v angličtine i španielčine. Do Anglicka sa preniesli aj prostredníctvom čaju. V piatej triede sme čaj a hudbu doplnili o výrobu jazykov reprezentujúcich úradné jazyky, ktoré používa Európska únia a naučili sa jej hymnu. Veríme, že žiaci si obohatili svoje vedomosti o zaujímavé fakty o cudzích jazykoch a popri tom sa aj zabavili. Podľa štúdií, učenie sa viacerých cudzích jazykov je jedno z najlepších cvičení pre ľudský mozog. Takže, hor sa do učenia!
5
Som zodpovedný spotrebiteľ?
V dňoch 23. – 26. septembra 2019 sa 5. – 7. triede uskutočnili aktivity k Dňom finančného spotrebiteľa. Aktivity prebiehali v dvoch častiach – najskôr formou skupinových diskusií na tému: Ako sa má správať zodpovedný spotrebiteľ. Potom k danej téme žiaci vytvárali výstižný slogan. Slogan spracovali aj graficky. Na konci aktivity boli v každej triede odprezentované slogany a naj slogan bol odoslaný do Národnej banky Slovenska – Odbor ochrany finančných spotrebiteľov. Žiaci posudzovali, ako sa oni správajú pri nakupovaní, čo si všímajú. Zároveň sa dozvedeli nové informácie, o tom, na čo majú ako spotrebitelia právo alebo naopak, aké sú ich povinnosti.
11
Testovanie T5 2019
Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka T5 - 2019 z predmetov Matematika a Slovenský jazyk a literatúra sa uskutoční 20. novembra 2019 (v stredu). Podrobnejšie informácie o cieľoch, obsahu a priebehu testovania T5 - 2019 v našej základnej škole si môžete pozrieť TU.
Návšteva dopravného ihriska
Dňa 24. 09. 2019 navštívili žiaci 1. ročníkov dopravné ihrisko a Záhradu, ktorá učí v ZŠ s MŠ Krasňany. Žiaci sa najprv oboznámili s pravidlami cestnej premávky, s dopravnými značkami na ihrisku a následne si vyskúšali svoje zručnosti praktickou jazdou. Zodpovedne a pozorne jazdili, dodržiavali dopravné značky i svetelnú signalizáciu, ktorá ich najviac zaujala. Po praktickej časti nasledovala návšteva záhrady, ktorá učí. Naši prváčikovia poznávali liečivé byliny vysadené v bylinkovej špirále, oboznámili sa s pocitovým chodníkom, dozvedeli sa, aký význam má vybudovanie kompostoviska a jeho následné využívanie. Žiakov zaujala aj ovocná záhradka a jej využitie pri výučbe. Z návštevy odchádzali s peknou kytičkou letničiek, ktoré si mohli natrhať z vybudovaného záhona. Prváčikov táto návšteva určite veľmi zaujala.
17
Európsky týždeň programovania
V tomto školskom roku sme sa zapojili do medzinárodnej aktivity s názvom Európsky týždeň programovania, ktorej cieľom bolo priblížiť každému žiakovi svet programovania a rozvinúť ich digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou. Naša škola sa do tejto aktivity zapojila v dňoch od 11. 10. – 18. 10. 2019. Zúčastnili sa ho žiaci 3. až 8. ročníka. Najmenších tretiakov sme zapojili do programovania v prostredí Galaxy Codr, v ktorom bolo ich úlohou pomôcť nájsť strateného kamaráta vo vesmíre. Žiaci štvrtého ročníka si svoju programátorskú zručnosť overili programovaním v bludisku na stránke www.code.org, kde na nich čakalo 20 stupňov náročnosti. Najrýchlejší zo všetkých bol Jakub Makyš (4. B), ktorý získal aj certifikát o úspešnom absolvovaní tzv. Hodiny kódovania, čím preukázal porozumenie základným princípom programovania a informatiky. Piataci programovali v programovacom prostredí jazyka Scratch, v ktorom sa dievčatá pohybovali v súradnicovom systéme tohto programu a programovali rôzne aj atypické geometrické útvary. Chlapci sa venovali programovaniu animovaných a interaktívnych prvkov postáv tiež v programovacom prostredí Sratch. Šiesty ročník programoval v prostredí programovacieho jazyka Imagine. V ňom vytvárali stavebnice príkazov na tvorbu zaujímavých geometrických útvarov a mnohouholníkov. Siedmaci vytvárali v prostredí Imagine animované tvary a procesy, tzv. motorčeky pre korytnačky, pomocou ktorých ich uviedli do pohybu a vytvorili tak animáciu. Žiaci ôsmeho ročníka sa venovali tiež programovaniu v Imagine, kde experimentovali s príkazmi pre kresliace pero – korytnačku, ktorú nastavili na udalosť pri kliknutí a pri ťahaní a vytvárali tak rôzne obrazce. Naučili sa rozumieť novým príkazom ako napríklad ?prvok [...], na základe ktorého môžeme definovať niektorú z ponúkaných možností. Žiaci zapojením sa do tejto aktivity získali skúsenosti a zručnosti v riešení logických a algoritmických úloh v programovacích jazykoch, čím sme u nich vyvolali aj zmysel pre pochopenie rýchlo sa meniaceho sveta, rozšírili si vedomosti o fungovaní technológií, rozvinuli si zručnosti a schopnosti, vďaka ktorým dokázali objaviť nové nápady a inovácie v programovacích jazykoch.
35
Biela pastelka
Dňa 20. 9. sa uskutočnila verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Zbierku vykonávali dobrovoľníci z deviatej triedy: Diana Kubalová, Mária Cesneková, Jakub Franek a Kristián Dávidik. Výnos zbierky slúži na služby a aktivity pre nevidiacich, ktoré nevidiacim ale i slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Ide o poradenstvo a kurzy, pomocou ktorých získavajú zručnosti nevyhnutné pre každodenný život. Učia sa na nich bezpečne chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo, pracovať so špeciálne upraveným počítačom s hlasovým výstupom a samoobslužné činnosti, akými sú varenie, upratovanie, osobná hygiena či komunikačné zručnosti. Taktiež integračné aktivity, obhajoba práv, odstraňovanie architektonických bariér ako i preventívne aktivity. Hlavným organizátorom zbierky je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V obciach Dolná Tižina a Stráža sa našim dobrovoľníkom podarilo vyzbierať krásnu sumu 445,28 eur. Okrem finančnej pomoci UNSS takýmito zbierkami podporujeme spolupatričnosť a altruizmus. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí prispeli. Veľká vďaka však patrí aj našim dobrovoľníkom. ĎAKUJEME!
Exkurzia - Život včely
Dňa 19.9. 2019 sa uskutočnila exkurzia do obce Povina pre žiakov 6. a 7. ročníka s názvom Život včely. Zúčastnilo sa jej 41 žiakov. Žiaci mali v tento deň jedinečnú možnosť dozvedieť sa viac nielen o živote včiel, ale aj nazrieť do ich príbytkov, či vžiť sa do úlohy včelára.Počas exkurzie boli žiaci rozdelení do 4.skupín, pričom každá skupina bola pod vedením skúseného včelára. Prvá skupina bola sprevádzaná objektom včelnice- získavala zaujímavé poznatky z histórie včelárstva, jeho súčasnosti, ktoré boli doplnené mnohými zaujímavosťami. Najobľúbenejšou časťou prehliadky boli ochranné pomôcky včelárov, ktoré si žiaci mohli vyskúšať na vlastnej koži.Druhej skupine žiakov bola venovaná prednáška v altánku včelnice – žiaci si vypočuli zaujímavé fakty o včelách a včelárstve a taktiež dostali priestor pre kladenie zvedavých otázok.
3