V mesiaci november každoročne na našej škole realizujeme súťaž v anglickom spellingu mladších žiakov. Aj tento školský rok prijali naše pozvanie žiaci zo ZŠ Gbeľany a ZŠ s MŠ Ondreja Štefku Varín. Sily boli veľmi vyrovnané, pretože žiaci prišli pripravení na veľmi vysokej úrovni a rozdiely medzi jednotlivými miestami boli takmer nebadané. V kategórii žiakov 4. ročníka sa na 1. mieste umiestnila M. Halečková, 2. miesto S. Kurčinová a 3. miesto J. Kuťa. V kategórii žiakov 3. ročníka – 1. miesto R. Dolníková, 2. miesto- J. Kvočková, 3. miesto – K. Groma. Všetci súťažiaci dostali sladkú odmenu a vyslúžili si aj medailu za ich snahu a odvahu popasovať sa v anglickom spellingu so svojimi rovesníkmi. Dúfame, že budúci rok sa opäť stretneme a prežijeme príjemné dopoludnie.
Anglický spelling mladších žiakov
- 7
Testovanie 5 - 2018
Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka T5 - 2018 z predmetov Matematika a Slovenský jazyk a literatúra sa uskutoční 21. novembra 2018 (v stredu). Podrobnejšie informácie o cieľoch, obsahu a priebehu testovania T5 - 2018 v našej základnej škole si môžete pozrieť TU.
Informatická on-line súťaž iBobor
V dňoch 12.-16.11.2018 sa na našej škole uskutočnila medzinárodná informatická on-line súťaž iBobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológuií. V tomto školskom roku sa zúčastnilo súťaže 82 žiakov našej školy, čo je približne o 30 žiakov viac ako v minulom školskom roku. Najväčšie zastúpenie v počte zúčastnených žiakov mali žiaci 3. a 6.ročníka. Titul úspešného riešiteľa oceneného diplomom získalo 33 žiakov našej školy:
Kategória Drobec: M.Kampa(2.A), R.Kmec(3.B), J.Makyš(3.B), H.Kňazeová(3.B), V.Šoporová(3.A).
Kategória Bobrík: L.Mintúchová(4.), R.Poliak(4.), O.Makyš(5.), O.Šušoliak(5.), S.Krištofík(5.), P.Trizuliak(5.).
Kategória Benjamín: M.Moravec(6.), D.Ždánska(6.), D.Muráň(6.), V.Lodňan(6.), F.Kubala(6.), S.Janíčková(6.), J.Ždánsky(7.), S.Mihalčatin(7.), A.Špirková(7.), P.Milo(7.), L.Mičková(7.).
Kategória Kadet: M.Huličiar(8.), M.Radočáni(8.), S.Bačinská(8.), G.Falašta(8.), M.Ďurina(9.), D.Kubík(9.), R.Krištofík(9.), Š.Sotolár(9.), D.Bačinská(9.), Ľ.Bučkuliak(9.), Ľ.Teličák(9.).
Súťaž sa na našej škole teší veľkej obľube, o čom svedčí aj každoročný zvýšený záujem žiakov. Žiaci dokázali, že radi riešia logické úlohy za pomoci počítača a nemajú problém s algoritmickým a abstarktným myslením.
Tvorivé dielne
Dňa 14. 11. 2018 prijali naše pozvanie žiaci MŠ Dolná Tižina, ktorí s nami prežili zaujímavé i poučné popoludnie na našej škole. Žiak 5. ročníka Šimon Kňaze im pútavo sprostredkoval prezentáciu na tému Národný park Malá Fatra – jej chránené druhy rastlín a živočíchov. Žiakov zaujal najmä mikroskop, ktorým mohli pozorovať časti rastlín ako i porovnávanie a skladanie rastlinného i ľudského tela. Každý žiak si zasadil lístok fialky, o ktorý sa mu budú starať starší kamaráti a v budúcom školskom roku im ju na ďalšom vzájomnom stretnutí odovzdajú ako napr. darček pre mamičku. Do každého kvetináča si žiaci materskej škôlky vyrobili veselé menovky a so sebou si odnášali malé papierové žabky. Veríme, že popoludnie s nami sa im páčilo a už teraz sa tešíme na opätovné stretnutie s nimi.
14
Besiedka pre starých rodičov
Dňa 25.10.2018 sa uskutočnila Besiedka pre starých rodičov. Pri príchode dostali starí rodičia darček – voňavé mydielko s pekným prianím . Žiaci 1. -9. ročníka pripravili program, ktorý tvorili piesne, básne, scénky, tanec, hra na rôzne hudobné nástroje – heligónky, gitara, husle a syntetizátor. Program uvádzali žiaci 9. ročníka. Deviataci sa postarali o plynulý priebeh celého programu - privádzali na vystúpenie mladších spolužiakov. Na záver všetkých potešilo spoločné vystúpenie žiakov 9. ročníka, ktorí zarecitovali peknú báseň. Radosť, s akou deti vystupovali, bola pre starých rodičov tým najkrajším darčekom.
13
Vzdelávanie žiackych školských rád
25. a 26. októbra sa naše žiačky, Lenka Kvočková a Sara Bačinská, spolu s pani učiteľkou Bačinskou zúčastnili vzdelávania žiackych školských rád v Žiline. Vzdelávanie usporiadala Iuventa spolu s Radou mládeže Žilinského kraja. Za tieto dva dni sme získali mnoho užitočných rád a nápadov, ktoré plánujeme realizovať na našej škole. Doplnili sme si svoje znalosti z legislatívy, ktorá vymedzuje poslanie a úlohu žiackej školskej rady, popracovali sme na svojich komunikačných zručnostiach a spoznali veľa zaujímavých ľudí. Okrem iného sme si zahrali niekoľko veselých hier, ktoré slúžili na lepšie spoznávanie sa a utužovanie kolektívu. Radi by sme zúžitkovali svoje poznatky aj v našej žiackej školskej rade a prostredníctvom nej tak zlepšovali kvalitu vzťahov na našej škole.
3
Medzinárodný deň školských knižníc
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sme na našej škole privítali vzácneho hosťa, pána Tibora Hujdiča, ktorý je propagátorom detského čítania. Pre našich žiakov mal pripravené štyri zaujímavé čítania, ktorými sa snažil prebudiť záujem detí o knižku. Naši piataci a šiestaci si overili svoju intuíciu v knižných hádankách, v ktorých im pán Hujdič predstavil približne 10 súčasných špičkových kníh a cez dramatizované čítanie ich inšpiroval k prečítaniu. Siedmaci a ôsmaci hľadali cez knihu Patrika Nessa Sedem minút po polnoci odpovede na otázky prečo ľudia, aký je rozdiel medzi nevinnou a úmyselnou lžou a či je jednoduché pravdu spoznať. Aj zo spätnej väzby, ktorú sme od žiakov získali, sa nám potvrdilo, že akcia mala u nich úspech. Až na zopár nečitateľov sa väčšine žiakov páčilo úplne všetko - aktivity, príbeh, komunikácia, niektorí si dokonca plánujú spomínané tituly zakúpiť, nakoľko si ich pán lektor získal svojím vtipom a páčilo sa im, ako ich vtiahol do príbehu, ako vedel odľahčiť aj tak ťažkú tému. Želajú si, nech pán Hujdič ešte niekedy príde. Jeden žiak vďaka tomuto čítaniu objavil, že knihy nie sú úplne na nič. I keby bola celá táto akcia hodnotená len na základe týchto slov, stála by za to. Veď získať v dobe plnej elektroniky nového čitateľa, je udatný čin, a preto si dovolíme označiť pána Hujdiča za novodobého rytiera.
9
Riaditeľské voľno
Riaditeľka Základnej školy Dolná Tižina, podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, poskytuje na deň 29.10.2018 žiakom 1.- 9. ročníka Základnej školy Dolná Tižina z prevádzkových dôvodov riaditeľské voľno. Zároveň oznamuje, že v uvedený deň nebude v prevádzke ani školský klub detí. Školská jedáleň bude zabezpečovať stravovanie iba pre materské školy a cudzích stravníkov.
Vyhodnotenie jesennej časti zberu papiera
I.stupeň:
1.miesto: Rastislav Kmec (3.B) - 127 kg
2.miesto: Kristína Šipčiaková (4.roč.) - 92 kg
3.miesto: Martin Kampa (2.A) - 88 kg
Najviac kg papiera nazbierala 3.B trieda - 145 kg
II.stupeň:
1.miesto: Rastislav Majzel (8.roč.) - 142 kg
2.miesto: Lenka Kvočková (8.roč.) - 88 kg
3.miesto: Zuzana Barošincová (5.roč.) - 73 kg
Najviac kg papiera nazbierala VIII.trieda - 294 kg
Spolu sme odovzdali 998 kg papiera.
Plavecký výcvik
Žiaci 4.ročníka sa v dňoch 15.10. - 19.10.2018 zúčastnili plaveckého výcviku, ktorý realizovala plavecká škola NEREUS v Žiline. Plaveckého výcviku sa zúčastnili všetci žiaci, ktorí boli prvý deň rozdelení do troch skupín podľa individuálnej plaveckej úrovne na základe testovania. Testovanie pozostávalo zo skoku do vody znožmo, ponor do vody, splývanie, ľah na chrbte. Počas ďalších dní sa žiaci zdokonaľovali v technike plávania, správne splývanie, dýchanie do vody, ponorenie do vody, prevaly do vody, niektorí aj odbúrať strach z ponorenia do vody, ... Na konci plaveckého výcviku bol každý žiak hodnotený podľa toho, ako zvládol jednotlivé plavecké disciplíny a dostal pekné mokré vysvedčenie aj s fotografiou skupiny, do ktorej bol zaradený. Všetci sme sa presvedčili, že plávanie je pekný šport.
16
Prevencia šikanovania a kyberšikanovania
V septembri a v októbri naša škola v spolupráci s CPPPaP Žilina zrealizovala program Prevencia šikanovania a kyberšikanovania, zatiaľ pre žiakov 7. ročníka. Cieľom dvoch stretnutí odborníkov s CPPPaP so žiakmi bolo preventívne pôsobenie v oblasti šikanovania a kyberšikanovania cez rôzne interaktívne aktivity. Žiakom sa páčilo, že im odborníci ukázali čo robiť, aby boli chránení pri používaní internetu. Taktiež zistili, že opatrnosti nikdy nie je dosť. V praktickej časti sa napríklad naučili ako zablokovať niekoho, kto je k nim nepríjemný. Žiaci po besede vedia, že musia opatrne narábať s fotkami – či už vlastnými alebo cudzími. Takisto nemajú šíriť nepravdivé informácie – tzv. hoaxy. Viacerí siedmaci skonštatovali, že to bolo veľmi zaujímavé. Nešetrili ani superlatívmi a hodnotili akciu ako super. Ako pozitívum hodnotili i otvorenosť školiteľov. Mali pocit dôvery. Spolupracovali ako veľká otvorená skupina. Takmer každý sa naučil niečo nové o šikane. Niektorí z nich mali pocit, akoby sa im práve otvorili oči. Na sociálnych sieťach si určite budú dávať väčší pozor. Zistili, že neslúžia len na zábavu, ale môžu byť i zneužité napr. na vydieranie. Žiaci sa naučili viac chrániť súkromie. Vedia, že komunikácia s cudzími môže byť potenciálnou hrozbou. Pozitívne je, že po absolvovaní programu si mnohí z nich uvedomili, že žiadna sociálna sieť im nenahradí čas reálne strávený s kamarátmi na čerstvom vzduchu. Napriek vážnej téme, ktorou kyberšikana nepochybne je sa i zahrali a zasmiali. Veríme, že naša škola takýmito akciami prispeje k ich bezpečnosti.
Tekvičková slávnosť
Mesiac október na našej škole už tradične patrí tvorivosti a zručnosti našich najmladších žiakov. Niektorí sami, niektorí za pomoci šikovných mamičiek, či starších súrodencov vykúzlili aj tento rok z tekvíc krásne umelecké dielka.Táto súťaž v kreativite sa teší na našej škole veľkej obľube. Aj tento rok sme napočítali vyše 60 vyzdobených tekvičiek, ktoré skrášľujú vstup do budovy ročníkov 1.-4. Všetci žiaci, ktorí priniesli vyzdobenú tekvičku, boli za svoju prácu odmenení malým darčekom a sladkou odmenou. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník.
6
Výstava ovocia, zeleniny, kvetov a jesenných plodov
Ovocie a zelenina sú najzdravšími potravinami. Je v nich veľa minerálnych látok a iných stopových prvkov, ktoré sú ľudskému telu prospešné. Nielenže ho udržujú v lepšej forme, ale dokážu nás vyliečiť z rôznych chorôb. Preto by sme ho mali konzumovať v dostatočnom množstve a často. Význam ovocia, zeleniny a krásu jesenného obdobia sme si pripomenuli Výstavou ovocia, zeleniny, kvetov a jesenných plodov. Výstava bola naozaj veľkolepá! Mohli sme na nej vidieť plody rôznych rastlín. Najväčšou pýchou boli naaranžované košíky s ovocím a zeleninou. Nesmieme zabudnúť na hrozno, fialový karfiol a obrovskú tekvicu. Tento rok sme výstavu obohatili o súťaž „ Najkrajšie jabĺčko“. Žiacka školská rada súťaž vyhodnotila a výhercom súťaže sa stáva Tomáš Martinček. Pretože nás teší Váš záujem o výstavu, udelili sme dve špeciálne ceny. Kristiánovi Mahútovi za zvláštne – menej známe druhy zeleniny a Alexovi Chabadovi za najkrajšie naaranžovaný košík s ovocím a zeleninou. Všetkým, ktorí sa do výstavy zapojili ďakujem. Už teraz sa tešíme, čo nám prinesie nasledujúca jeseň.
4
Exkurzia v Budatínskom parku
Žiaci 5.roč. navštívili najstarší park v Žiline a širokom okolí. Pani Ing. Kicková previedla žiakov parkom a spoločne sa učili spoznávať dreviny. Keďže v parku rastie až 30 druhov listnatých stromov, deti mali náročnú úlohu si zapamätať ich názvy a poznávacie znaky drevín. Žiakov zaujal cudzokrajný 270 - ročný platan javorolistý, ktorý získal titul Strom roka 2016. Ďeťom sa páčila lipová alej a nádherný strom známy svijimi liečivými účinkami ginko dvojlaločné. Zbierali listy, plody a radosť mali aj z cifrušky bezkrídlej, ktorú poznali pod ľudovým názvom električka. Chlapcov zaujala práca s digitálym mikroskopom, ktorým pozorovali štruktúru listov. Získané vedomosti si žiaci overili vypracovaním pracovného listu.
5
Kuba - dve tváre slobody
Žiaci 8.roč. sa zúčastnili vzdelávacieho projektu Svet okolo nás. Dejiskom programu bola jedna z posledných krajín sveta so socialistickým režimom - Kubánska republika. Dvaja cestovatelia navštívili túto krajinu a získané materiály spracovali do filmovej podoby. Žiaci spoznali legendy o pirátoch prepadajúcich lode v Karibskom mori, politiku vládnutia bývalého kubánskeho prezidenta, pestrú kubánsku prírodu a krásy karibského raja. Žiakov zaujala ručná výroba svetoznámych kubánskych cigár, výroba kubánskeho rumu, pestovanie a aspracovanie cukrovej trstiny. Taktiež videli atmosféru farebého karnevalu. Cestovatelia spolu s kubánskymi vedcami zachytili kladenie morských korytnačiek. Záver programu bol doplnený o veľmi obľúbenú diskusiu. Už teraz sa tešíme na ďalší vzdelávací program.
Medzinárodný deň mlieka
Medzinárodný deň mlieka sme si na našej škole pripomenuli 28.09.2018 rozhlasovou reláciou. Žiaci 4.roč. pútavo i veselo informovali svojich spolužiakov o dôležitosti konzumovania mlieka v strave vyvíjajúcich sa detí. Mlieko obsahuje látky, ktoré ich dokážu chrániť pred chorobami, obsahuje veľa vitamínov, vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné bakteriálne a antivírusové účinky. Je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Dôvodov, prečo piť mlieko je ešte omnoho viac. Veríme, že touto rozhlasovou osvetou sme oslovili mnohé deti, ktoré do svoojho jedálnička s radosťou zahrnú i väčšiu porciu mlieka každý deň. Tento deň sme v triedach oslávili školským mliečkom.
3
Jesenný zber papiera
Európsky deň jazykov
26. september 2018 sa aj v našej škole niesol v duchu pestrosti a rôznorodosti cudzích jazykov. Žiaci z 5. - 9. roč. si prostredníctvom rôznych hier, videí a aktivít uvedomili potrebu učenia sa jazykov, ktoré nám otvárajú bránu k iným kultúram. Nie nadarmo sa hovorí: Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. A tak žiaci 5. ročníka diskutovali o krajinách Európy, ktoré navštívili spolu s rodičmi (Chorvátsko, Taliansko, Rusko, Česko, Rakúsko). Spolužiakom predložili pohľadnice, obrázky i katalógy. Potom hádali, z akých krajín pochádzajú melódie znejúce na školskom keyborde (Kaťuša, Santa Lucia, Óda na radosť). Na záver si spolu zatancovali. Šiestaci a siedmaci zanechali svoju jazykovú stopu v podobe svojich rúk na spoločnom plagáte. Ich úlohou bolo vyhľadať zaujímavosti o krajine, ale aj jazyku krajiny v Európe, preložiť zopár jednoduchých fráz do tohto jazyka, esteticky doladiť a svoje dielko odprezentovať spolužiakom. Siedmaci si obohatili svoje vedomosti o zaujímavé fakty o cudzích jazykoch. Pozreli si zábavné videá o tom, ako sa v šesťdesiatich rozličných jazykoch vysloví veta: „Ľúbim ťa“ či ako znie nemecký jazyk v porovnaní s inými jazykmi. Ku koncu hodiny však nezabudli ani na našu ľúbeznú materinskú reč a jej rozmanitosť si vyskúšali pomocou zábavných cvičení a úloh formou rébusov, ktoré hádali i tvorili. V deviatej triede sa riešili kvízy, spievalo aj prekladalo. Žiakom sa podarilo zozbierať niekoľko vychytených tižinských nárečových výrazov a vytvoriť tak tižinsko-anglický slovník . Táto hodina bola obohatená aj o kultúrny program v podobe odspievanej piesne, text vybranej známej slovenskej piesne žiaci najprv preložili do anglického jazyka a následne zaspievali.
6
OKTÓBER - mesiac pešej chôdze do školy
Október je mesiac, počas ktorého sa snažíme upriamiť pozornosť detí na pešiu chôdzu do školy. Október, Medzinárodný mesiac pešej chôdze do školy, dáva deťom, rodičom, učiteľom a celej spoločnosti možnosť stať sa súčasťou celosvetovej iniciatívy a využiť benefity pešej chôdze. Niektorí kráčajú kvôli bezpečnejším a menej preplneným cestám, niektorí si chcú upevniť zdravie a iní ochrániť životné prostredie. Nehľadiac na to, čo vás k tomu vedie, sa chceme touto cestou poďakovať všetkým, ktorí v tento mesiac zvolia namiesto auta pešiu chôdzu. Veríme, že vás prechádzka počas nádherného babieho leta zbaví stresu a privedie vás na krásne myšlienky… Inšpiráciou vám môžu byť naši žiaci, ktorí sa 10. októbra vybrali do školy pešo.
Dôvody, pre ktoré sa skutočne oplatí chodiť pešo častejšie:
1.Pomáha nášmu tráveniu
2.Schudnete a vybudujete svaly
3.Pozitívne ovplyvňuje mozog a znižuje stres
4.Pôsobí na srdce
5.Zlepšuje činnosť pľúc
Získali sme certifikát "Zelená škola"
Dvojročné obdobie našej usilovnej práce v najväčšom vzdelávacom ekoprograme Zelená škola bolo vyhodnotené a prinieslo výsledok: naša škola získala certifikát "Zelená škola". Aj v ďalšom období chceme pokračovať v plnení jej programu a tak pozitívne ovplyvňovať myslenie a správanie nás i nášho okolia k životnému prostrediu. Výsledok hodnotenia si môžete prečítať TU .